راهنمای خرید ابزار و یراق

راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر

راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر

جوشکاری یکی از پرکاربردترین مشاغل در صنایع مختلف است که با کمک دستگاه جوش انجام می‌شود. هر چند توانایی و مهارت نیروی کار در این شغل اهمیت زیادی دارد، اما دستگاه جوش یکی از مهم‌ترین ابزارهای کار است که باید از بین بهترین تولیدات بازار انتخاب شود. دستگاه جوش اینورتر به عنوان یکی از بهترین ابزارهای جوشکاری است که قصد داریم در این مطلب از ابزار بیات به معرفی این دستگاه و نکاتی برای خرید آن بپردازیم. راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر در انتخاب بهترین محصول کمک زیادی به شما می‌کند.

دستگاه جوش چیست؟

این دستگاه با نیروی برق کار می‌کند، برای اتصال مصالح فلزی استفاده می‌شود. اگر شما بخواهید دو قطعه فلزی را به یکدیگر متصل کنید، قطعا به دستگاه جوش اینورتر نیاز دارید. بسیاری از وسایل فلزی که در اطراف ما دیده می‌شود، از طریق جوشکاری به هم متصل شده‌اند. درب و پنجره یک مثال ساده از کاربرد دستگاه جوش است که با متصل کردن پروفیل‌ها به یکدیگر ساخته می‌شوند.

برای آشنایی با انواع دستگاه جوش باید بدانید که این دستگاه‌ها قادرند با کمک نیروی برق، الکترود را ذوب کرده و آن را در نقطه اتصال بین دو فلز بریزند. بعد از سرد شدن این ماده، دو فلز به یکدیگر متصل می‌شوند. الکترود از جنس سلولز، اکسید سدیم، خاک رس و یا آهک است که با ذوب و سپس سرد شدن، سخت و محکم می‌شود.

اگر علاقمند به دانستن در مورد «تفاوت دستگاه جوش رکتیفایر و اینورتر» هستید. کلیک کنید.

بهترین دستگاه جوش اینورتر

اینورتر جوشکاری چیست؟

اگر از شما بپرسند دستگاه جوش اینورتر چیست و چطور عمل می‌کند، چه پاسخی خواهید داد؟ یکی از انواع دستگاه‌های جوشکاری از نوع اینورتر است که در آن منبع تغذیه جریان بالایی را برای جوشکاری فراهم می‌کند. این دستگاه قادر است با کمک سوئیچ حالت جامد و مجموعه‌ای ریکتیفایر، جریان متناوب (AC) را به جریان مستقیم (DC) تبدیل می‌کند.

در این دستگاه نرم‌افزارهای کامپیوتری وجود دارد تا بتواند مقدار جریان خروجی و ولتاژ را برای پروسه جوشکاری تنظیم کند.

وزن دستگاه جوش اینورتر نسبت به سایر دستگاه‌های موجود در بازار سبک‌تر است و برق کمتری مصرف می‌کند.

در این دستگاه جریان برق که می‌تواند به صورت تک فاز یا 3 فاز باشد و به واسطه یکسوکننده به جریان برق DC تبدیل شود. این برق مستقیم وارد واحد اینورتری دستگاه جوش می‌شود و مبدل‌های هسته فریتی جریانی عبور می‌کند. در نهایت اپراتور دستگاه می‌تواند از این جریان مستقیم برای جوشکاری استفاده کند.

انواع اینورتر جوشکاری

این دستگاه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • دستگاه جوش اینورتر جوش الکترود یا MMA
 • دستگاه جوش اینورتر جوش تیگ یا آرگون TIG
 • دستگاه جوش اینورتر جوش CO2 یا میگ MIG

هر کدام از این دستگاه‌ها به شکل متفاوتی عمل می‌کنند.

اینورتر جوش الکترود یا MMA

این دستگاه به عنوان ساده‌ترین دستگاه جوش اینورتر شناخته شده است که ولتاژ ثابت با آمپراژ متغیر دارد. شما می‌توانید با هزینه کمتر یک دستگاه جوش الکترود تهیه کنید و با کمک این الکترودها دو قطعه فلزی را به یکدیگر متصل کنید. حداکثر مقدار آمپر یکی از راه‌های نامگذاری دستگاه جوش MMA است که می‌تواند از 140 آمپر تا 500 آمپر باشد.

اینورتر تیگ TIG یا دستگاه جوش آرگون

طبق راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر این دستگاه هم برای فلزاتی مثل فولادهای پرآلیاژ، فولادهای پر کربن، فولاد ضد زنگ، منیزیم، آلومینیوم، تیتانیوم، برنز، برنج و آهن کاربرد دارد. جوشکاری آرگون مقاومت بسیار بالایی دارد و به همین دلیل دستگاه تیگ گران‌تر از اینورتر جوش الکترود است. این دستگاه به دو شکل AC و DC در بازار موجود است.

اینورتر CO2 یا میگ MIG

سومین نوع دستگاه جوش اینورتر MIG نام دارد و از آن برای جوشکاری CO2 استفاده می‌شود. در این روش به جای استفاده از گاز محافظ آرگون، گاز دی اکسید کربن کاربرد دارد که مانع از ورود اکسیژن به محل جوش است. در این دستگاه روی یک قرقره، فیلر (فلز پرکننده) پیچیده شده و داخل دستگاه قرار می‌گیرد. زمانی که شما دکمه تورچ را فشار می‌دهید، گاز دی اکسید کربن از دستگاه خارج می‌شود و قوس الکتریکی را ایجاد می‌کند.

راهنمای خرید دستگاه جوش و اینورتر جوشکاری

اگر بخواهید بهترین دستگاه جوش اینورتر را برای جوشکاری تهیه کنید، باید به چند نکته و معیار مهم توجه داشته باشید که عبارتند از:

توجه به نسبت کار در زمان

یکی از معیارهای مهم در راهنمای خرید بهترین دستگاه جوش اینورتر توجه به ‏ duty cycle یا نسبت کار در زمان است. این ویژگی با ساختار کلی دستگاه جوش اینورتر و دمای داخلی آن ارتباط دارد. برای خرید دستگاه جوش اینورتر باید به میزان دمای توسط شده توسط قطعات مورد نظر توجه داشته باشید. همچنین کیفیت قطعات، سیم کشی‌های داخلی و هماهنگی ظرفیت قطعات با خروجی نیز برای تهیه دستگاه جوش اینورتر اهمیت زیادی دارد.

توجه به سیستم تهویه

یکی دیگر از نکات مهم برای تهیه این دستگاه قدرت خنک‌کنندگی آن است. در دستگاه جوش قطعاتی مثل فن، هیتسینک و کیس به کار رفته است. برای اینکه قدرت خنک‌کنندگی دستگاه جوش اینورتر را بررسی کنید، باید به قدرت فن و هیتسینک توجه داشته باشید. همچنین حجم دستگاه جوش نیز روی توان خنک‌کنندگی آن تاثیر زیادی دارد.

راهنمای خرید دستگاه جوش

قدرت خروجی دستگاه جوش

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دستگاه جوش توجه به قدرت خروجی آنست. اگرچه این ویژگی را نمی‌توان از روی اعداد درج شده روی دستگاه تشخیص داد، اما اندازه‌گیری خروجی دستگاه با آمپر متر و ارزیابی قطعات داخلی یکی از بهترین راه‌ها برای تشخیص قدرت خروجی دستگاه است.

توجه به سایز کیس دستگاه

مطابق با راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر باید حجم و وزن دستگاه نسبت به تایم کار، حجم کار و میزان جابجایی‌ها سنجیده شود.

بهترین مارک دستگاه جوش و اینورتر جوشکاری

در بازار می‌توانید انواع مختلفی از دستگاه جوش را مشاهده کنید. اما در بین شرکت‌هایی که این محصول را تولید می‌کنند برخی از برندها اعتبار بیشتری دارند که از جمله باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • رونیکس
 • جوش صبا
 • ماکیتا
 • ایران ترانس
 • اکتیو تولز
 • جوشا
 • توسن
 • دیوالت
 • آ ا گ
 • پایونیر

نکات مهم هنگام خرید بهترین دستگاه جوش اینورتر

طبق راهنمای خرید دستگاه جوش باید زمان تهیه این محصول به نکات زیادی توجه داشته باشید که عبارتند از:

توجه به ولوم‌های دستگاه جوش

ولوم یکی از ویژگی‌های دستگاه جوش برای کنترل تابعی خاص از ولتاژ و جریان است. با این روش می‌توان نفوذ جوش را تغییر داد. هر چقدر ولوم های دستگاه جوش اینورتر بیشتر باشد، کار کردن با دستگاه سخت‌تر می‌شود. اما به همان اندازه قدرت و قابلیت دستگاه برای جوش دادن بیشتر می‌شود.

مدت زمان استفاده از دستگاه جوش

یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهایی است که باید به آن توجه داشته باشید. برای کارهای خانگی و سبک لازم نیست یک دستگاه جوش گران قیمت بخرید. اما زمانی که بخواهید فلزاتی مثل برنج، آلومینیوم، استیل و … را جوش دهید، به دستگاه جوش قدرتمندتری نیاز دارید.

وزن و حجم دستگاه

اگر قرار باشد مدام دستگاه جوش اینورتر را با خود جابجا کنید، حجم و وزن آن باید به اندازه‌ای باشد که دچار مشکل نشوید. دستگاه‌های سبک برای کارهای خانگی که مجبورید بدون کمک به وسیله دیگری آن را جابجا کنید (مثل چهارچرخ)، مناسب‌تر است.

داشتن نمایشگر دیجیتال دستگاه

اگر می‌خواهید آمپر خروجی دستگاه را در زمان جوشکاری بدانید، این نمایشگر کاربرد دارد.

چرخه عملکرد دستگاه

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات برای خرید دستگاه جوش اینورتر توجه به مدت زمان استراحت و روشن شدن مجدد دستگاه است. در واقع نسبت کارکرد به استراحت دستگاه باید به اندازه‌ای باشد که بتوانید طی این مدت کار جوشکاری خود را تکمیل کنید.

داشتن خدمات پس از فروش

برندهایی که بهترین دستگاه جوش اینورتر را با ضمانت‌نامه و خدمات پس از فروش عرضه می‌کنند، قابل اعتمادترند. اگر قطعه‌ای از دستگاه خراب شود، می‌توانید بدون پرداخت هزینه آن را تعویض کنید.

جریان تولیدی دستگاه جوش

آمپر مصرفی دستگاه به میزان جریان خروجی دستگاه جوش اینورتر بستگی دارد. بنابراین برای کارهای سنگین و صنعتی باید دستگاه جوش با جریان خروجی بالاتری را خریداری کنید.

داشتن لوازم جانبی دستگاه جوش

وسایلی مثل انبر جوش، کابل جوش، سوزن خط‌کشی، کانکتور نری، گرم کن الکترود و … جزء وسایلی هستند که زمان استفاده از دستگاه جوش اینورتر به آن نیاز دارید. برخی برندها محصولات خود را همراه با این وسایل عرضه می‌کنند.

نکات ایمنی استفاده از اینورتر جوشکاری

حتی اگر بهترین دستگاه جوش اینورتر را هم خریداری کرده باشید، تا زمانی که نکات ایمنی زمان کار را رعایت نکنید، نمی‌توان انتظار داشت نتیجه مطلوب باشد. به طور کلی دستگاه جوش یک وسیله کاربردی و خطرناک است که زمان استفاده از آن باید به نکات ایمنی زیر دقت داشته باشید:

 • گیره الکترود باید عایق الکتریکی داشته باشد تا از خطر برق گرفتگی حین کار جلوگیری کند.
 • اگر در محیط بسته کار می‌کنید، باید سیستم تهویه هوا داشته باشید.
 • برای جلوگیری از آسیب به سیم پیچی ترانسفورماتور، آن را با ورقه‌های فولادی بپوشانید.
 • به طور مرتب کابل‌های دستگاه را بررسی کنید که عایق آن دچار خوردگی یا پارگی نشده باشد.
 • از افتادن کابل دستگاه روی لبه‌های تیز پروفیل جلوگیری کنید.
 • همیشه گیره‌های الکترود را خنک نگهدارید و مراقب گرم شدن بیش از حد آن‌ها باشید.
 • بعد از اتمام کار، کلید اصلی دستگاه جوش اینورتر را خاموش کنید تا از مدار خارج شود.
 • در زمان روشن بودن دستگاه مواد اشتعال‌زا را از آن دور کنید.

راهنمای خرید بهترین دستگاه جوش

بهترین و ارزان ترین دستگاه جوش اینورتر خانگی

اگر به دنبال یک دستگاه ارزان قیمت هستید، توجه به این نکات اهمیت دارد:

 • دستگاه‌های کم حجم، سبک و با ابعاد کوچک برای انجام جوشکاری در خانه مناسب‌تر است. این محصولات قیمت کمتری دارند.
 • توان دستگاه‌های خانگی کمتر است و با برق تک‌فاز نیز عمل می‌کنند.
 • در عین حال که باید به ارزان بودن دستگاه جوش خانگی توجه داشته باشید، قابلیت تنظیم جریان خروجی را نیز در نظر بگیرید.
 • دستگاه باید از یک مارک معتبر باشد.
 • بهترین دستگاه جوش خانگی با مصرف انرژی کم و بدون سر و صدای زیاد عمل می‌کند.

حرف آخر

طبق راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر شما می‌توانید محصولی را خریداری کنید که متناسب با نیازتان عمل کند. شرکت‌های تولیدکننده دستگاه جوش صنعتی، سنگین و سبک را با قابلیت‌های متفاوت تولید می‌کنند. به طوری که بتوانید برای کارهای خانگی یک دستگاه جوش ارزان تهیه کنید.

سوالات متداول

کدام دستگاه جوش اینورتر بهتر است؟

دستگاهی که دارای ضمانت‌نامه، خدمات پس از فروش، لوازم جانبی، سیستم خنک کننده، نمایشگر دیجیتال و وزن سبک‌تر باشد، برای جوشکاری مناسب‌تر است.

بهترین و ارزان ترین دستگاه جوش خانگی را از کجا بخریم؟

شما می‌توانید این محصول را از فروشگاه‌های شهر خود یا از سایت‌های فروش ابزارآلات به صورت آنلاین خریداری کنید. ابزاربیات یکی از فروشگاه‌های معتبر عرضه دستگاه جوش اینورتر است.

کدام یک از ویژگی ها هنگام خرید اینورتر باید بیش از بقیه مد نظر قرار داده شوند؟

میزان جریان خروجی دستگاه با آمپر و توان آن ارتباط نزدیکی دارد. همچنین ایجاد سر و صدا یکی دیگر از معیارهای خرید این دستگاه است.

فرق دستگاه جوش با اینورتر در چیست؟

این دستگاه سبک‌تر است و مصرف برق کمتری دارد و می‌تواند مقدار جریان خروجی و ولتاژ را برای پروسه جوشکاری تنظیم کند.

شدت جریان مورد نیاز برای جوشکاری‌های نیمه صنعتی و خانگی چقدر است؟

ولتاژ ورودی دستگاه جوش برای کارهای خانگی 220 ولت است و آمپر مصرفی آن بین 35 تا 50 آمپر است. اما برای کارهای صنعتی دستگاه با برق سه فاز کار می‌کند آمپر مصرفی بین 50 تا 400 آمپر است.

علت اصلی تمایل مشتریان به دستگاه های اینورتر چیست؟

وزن سبک، قیمت مناسب، کارایی بیشتر، سر و صدای کمتر و سهولت استفاده از جمله دلایل استفاده از دستگاه جوش اینورتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *