راهنمای خرید ابزار و یراق

راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون

راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون

جوشکاری در صنایع مختلف کاربرد زیادی دارد و با دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود. یکی از روش‌های جوشکاری، آرگون یا TIG نام دارد. اما جوشکاری آرگون چیست و چطور انجام می‌شود؟ این روش جوشکاری چه مزیت‌هایی دارد و چرا از آن استفاده می‌کنند؟ در ادامه با ما در ابزار بیات همراه باشید تا شما را با راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون و مزیت‌های این روش آشنا کنیم.

جوشکاری آرگون یا جوشکاری TIG چیست؟

جوشکاری TIG کوتاه شده عبارت Tungsten Inert Gas است که در آن از یک الکترود غیرمصرفی از جنس تنگستن استفاده می‌شود. در روش جوشکاری آرگون، الکترود قادر است جریان الکتریسته بین قطعه کار را ایجاد کند. مهم‌ترین دلیل استفاده از انواع دستگاه جوش آرگون، ایجاد قوس الکتریکی است.

در روش جوشکاری تیگ، می‌توانید حوضچه مذاب را مشاهده کنید که در آن منطقه تحت حرارت و حتی الکترودها اکسید می‌شوند. به همین دلیل است که برای محافظت از حوضچه مذاب در برابر عناصر اکسیدکننده، از گازهای خنثی استفاده می‌شود. آرگون از جمله گازهای خنثی است که در این روش کاربرد دارد و به همین دلیل به آن جوشکاری آرگون گفته می‌شود.

در این روش به دو شکل بدون فلز پرکننده و با فلز پرکننده انجام می‌شود. این روش‌ها برای تمامی آلیاژهای آهنی و غیرآهنی کاربرد دارد. حتی اگر فلزات ضخامت بالایی داشته باشند، به راحتی می‌توان از جوشکاری آرگون استفاده کرد.

مهم‌ترین دلیل استفاده از بهترین برند دستگاه جوش آرگون، ایجاد جوش تمیز و ظریف، کیفیت بالای جوشکاری و قابلیت جوشکاری ورق‌های نازک است.

بهترین دستگاه جوش آرگون

انواع دستگاه جوش آرگون

طبق راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون چندین نمونه در بازار وجود دارد که جزء بهترین و پرفروش‌ترین دستگاه‌های جوش تیگ محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها عبارتند از:

 • دستگاه جوش اینورتر co2 ادون 250 آمپر مدل SMART TMIG-250
 • اینورتر جوشکاری 200 آمپر رونیکس مدل RH-4602
 • دستگاه جوش 200 آمپر ادون مدل TB-200
 • دستگاه جوش اینورتر ایران ترانس 250 آمپر مدل IT 250C
 • دستگاه جوش اینورتر صبا الکتریک 200 آمپر مدل R-INV-200N
 • اینورتر جوشکاری 220 آمپر آروا مدل 2102
 • اینورتر جوشکاری 240 آمپر جاب مدل MCT240
 • اینورتر جوشکاری 250 آمپر ایران ترانس مدل IT250C
 • دستگاه جوش 250 آمپر ادون مدل TB-250
 • دستگاه جوش اینورتر ادون 250 آمپر مدل TIG-250

بهترین مارک دستگاه جوش آرگون شامل صبا الکتریک، ادون، ایران ترانس، آروا، رونیکس و …. است. فراموش نکنید دستگاه جوش آرگون زیر مجموعه دستگاه جوش اینورتر است. اگر می‌خواهید بدانید دستگاه جوش اینورتر چیست مقاله ما را در این زمینه مطالعه کنید.

مهمترین قابلیت های دستگاه جوش آرگون

این دستگاه جوشکاری قابلیت‌های زیادی دارد و به همین دلیل از آن برای جوشکاری انواع فلزات استفاده می‌شود. به طوری که در متصل کردن قطعات آلومینیومی، فولاد، استیل، برنج، منیزیم، مس، تیتانیوم و فولادهای کربنی استفاده می‌شود.

یکی دیگر از قابلیت‌های دستگاه جوشکاری تیگ، امکان جوشکاری قطعات فلزی بدون محدودیت در ضخامت است. به همین دلیل است که از این دستگاه برای ساخت لوله‌ها، مخازن و جوشکاری سازه‌های فولادی استفاده می‌شود.

از دیگر قابلیت‌های دستگاه جوش آرگون باید به استفاده از آن در صنایعی از جمله صنعت نفت، هوا فضا، پتروشیمی، صنایع غذایی و اتمی است. از آنجا که متصل کردن قطعات آلومینیومی به یکدیگر کار ساده‌ای نیست، از این نوع جوشکاری برای اتصال فلز آلومینیوم نیز استفاده می‌شود.

مزایای خرید دستگاه جوش TIG

برای آشنایی با انواع دستگاه جوش و از جمله دستگاه جوش تیگ، لازم است مزیت‌های این دستگاه را بدانید. به طور کلی مزیت‌های این دستگاه عبارتند از:

 • جوش دادن قطعات به شکل تمیز و یکدست
 • امکان استفاده در صنعت خودروسازی و کشتی سازی
 • امکان جوشکاری برای مدت طولانی
 • انجام جوشکاری رسوبی باکیفیت
 • جوشکاری با دقت بالا
 • امکان استفاده برای متصل کردن فلزات نازک

توجه داشته باشید که در این روش جوشکاری تزریق فلز پرکننده از خارج قوس انجام می‌شود و به همین دلیل در جریان قوس، اغتشاش ایجاد نمی‌شود و کیفیت فلز جوش بهتر خواهد بود. در جوشکاری آرگون می‌توان از سیم جوش چشم‌پوشی کرد. در عین حال شما روی متغیرهای جوشکاری کنترل بیشتری دارید.

محدودیتی برای جوشکاری وق‌های نازک با ضخامت کمتر از یک میلی‌متر وجود ندارد.

انواع دستگاه جوش آرگون

نکات مهم هنگام انتخاب بهترین دستگاه جوش آرگون

با توجه به مزیت‌هایی که این روش جوشکاری دارد، فکر می‌کنید بهترین دستگاه جوش آرگون کدام است و چطور باید آن را بخرید. پیش‌تر به چند نمونه از بهترین دستگاه‌های جوشکاری تیگ اشاره کردیم. اما برای اینکه بتوانید بهترین دستگاه جوش آرگون را تهیه کنید، لازم است به چند نکته دقت داشته باشید:

توجه به نوع ولتاژ دستگاه جوش

ولتاژ با قدرت دستگاه ارتباط نزدیکی دارد و هر چقدر که ولتاژ دستگاه جوش بیشتر باشد، به این معناست که دستگاه قدرت بیشتری دارد. برای مثال اگر دستگاه جوش مورد نظر 380 ولت باشد، نسبت به دستگاه جوش 220 ولت قدرتمندتر است.

توجه به مدت زمان ورود PV

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون توجه به مدت زمان ورود PV است. این شاخصه از یک درصد عملکرد مداوم دستگاه نسبت به کل زمان استفاده از آن حکایت دارد. هر چقدر که PV دستگاه بیشتر باشد، به معنای بهتر بودن آن است. در این دستگاه‌ها در حین جوشکاری مداوم، دستگاه بیش از حد گرم می‌شود و سپس جریان برق کاهش می‌یابد.

پیشنهاد خرید

دستگاه جوش (اینورتر) ادون تیگ 400 آمپر آرگون مدل TIG-400

۳۱,۱۷۸,۰۰۰ تومان۳۱,۱۷۸,۰۰۰ تومانخرید کنید

کارایی بالای دستگاه جوش آرگون

راندمان دستگاه یکی دیگر از نکات مهم برای خرید دستگاه جوش تیگ است. این همان تفاوت دستگاه جوش رکتیفایر و اینورتر است که در محصولات تیگ هم به خوبی دیده می‌شود. در حالی که کارایی و بازدهی این دستگاه نسبت به دستگاه جوش رکتیفایر 80 تا 90 درصد بیشتر است. با این حال باید زمان خرید این محصول بین چندین برند مقایسه انجام دهید و بهترین دستگاه را بخرید.

پیشنهاد خرید

دستگاه جوش (اینورتر) 200 آمپر آرگون ادون AC/DC مدل pro tig-200acdc

۱۹,۱۸۰,۰۰۰ تومان۱۹,۱۸۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

توجه به قیمت دستگاه جوش آرگون

یکی دیگر از معیارهای مهم برای تهیه یک دستگاه جوش آرگون، توجه به قیمت این محصول است. اگر به دنبال یک دستگاه قدرتمند هستید که جوشکاری باکیفیت‌تری را انجام دهید، به سراغ برندهای شناخته شده‌ای مثل رونیکس، آروا و … بروید. بهترین دستگاه جوش آرگون قادر است تا بیش از 5 سال کار کند.

توجه به قابلیت ضدچسبندگی دستگاه

در همه دستگاه‌های جوش آرگون در زمان چسبیدن سیم به فلز، دستگاه به طور خودکار جریان جوشکاری را قطع می‌کند. ممکن است در برخی از نمونه‌های ارزان قیمت این قابلیت وجود نداشته باشد. خاموش شدن جریان جوشکاری زمان چسبیدن سیم به فلز، کار شما را در حین عملیات جوشکاری راحت‌تر می‌کند.

افزایش شدت جریان در اولین تماس

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که زمان خرید دستگاه جوش آرگون باید به آن توجه داشته باشید، افزایش شدت جریان در هنگام اولین تماس سیم جوش با فلزات است. زیرا شروع کار را برایتان راحت‌تر می‌کند.

داشتن ضمانتنامه

یک نکته مهم در راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون توجه به ضمانتنامه و خدمات پس از فروش دستگاه است. به طوری که اگر بعد از خرید دستگاه دچار ایراد شد، بتوانید بدون پرداخت هزینه آن را تعمیر کنید.

بهترین مارک دستگاه جوش آرگون

در پایان

دستگاه جوش آرگون یکی از انواع دستگاه‌های اینورتر است که در حین کار سر و صدای کمی را ایجاد می‌کند. در این روش آرگون از جمله گازهای خنثی است که برای محافظت از حوضچه مذاب در برابر عناصر اکسیدکننده کاربرد دارد. در این مطلب تلاش کردیم شما را با دستگاه جوش آرگون، انواع و بهترین آن‌ها آشنا کنیم. امیدواریم این راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون، مانند مقاله راهنمای خرید دستگاه جوش اینورتر برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

بهترین دستگاه جوش آرگون چه برندی است؟

از جمله بهترین برندها باید به آروا، رونیکس، بوش، ایران ترنس، گریتچ، وینر و صبا اشاره کنیم.

بهترین دستگاه جوش آرگون دارای چه قابلیت هایی می‌باشد؟

از این دستگاه می‌توانید برای فلزات مختلف از جمله مس، فولاد، استیل و فلزات نازک استفاده کرد.

جوش آرگون چه کاربردی در صنایع دارد؟

از دستگاه جوش تیگ برای جوشکاری در صنعت خودروسازی، کشتی سازی، هوا فضا، نفت و پتروشیمی استفاده می‌شود.

دستگاه جوش آرگون با چه ولتاژهایی تولید می شود؟

این دستگاه می‌تواند با ولتاژ 380 و 220 ولت باشد.

کدام دستگاه جوش آرگون بهتر است؟

دستگاهی که ولتاژ بیشتر و مدت زمان PV آن بالاتر باشد، برای جوشکاری مناسب‌تر است.

بهترین برند دستگاه جوش آرگون ایرانی کدام است؟

رونیکس، آروا، صبا و ایران ترنس از جمله برندهای ایرانی دستگاه جوش آرگون است.

15 دیدگاه در “راهنمای خرید دستگاه جوش آرگون

 1. افشین گفت:

  بهترین برند جوشا یا گام الکتریک قدیم هست بعد صبا الکتریک ،متاسفانه شما هیچ اسمی از برند جوشا نیاوردید . اصلأ قابل مقایسه نیست با آروا و رونیکس و غیره

  1. Bayat گفت:

   بله عزیز دستگاه های گام الکتریک یا جوشا هم کیفیت بالایی دارند حتمادر مقالات بعدی درمورد این برند هم توضیح خواهیم داد

 2. مهدی گفت:

  برای جوش آلومینیم لازم است دستگاه جوش آرگون جریان AC با high frequncy لازم است.

  1. Bayat گفت:

   بله مبحث جوش آلومینیوم متفاوت هست و دستگاه های مخصوص خودشون رو دارن که چند مورد AC/DC داخل سایت موجود داریم

  2. شکوری گفت:

   سلام و عرض ادب به دوستان عزیز
   من از برند میلران خرید کردم بسیار باکیفیت بود و ازشون چند تا سوال پرسیدم مدیریت مجموعشون تمام سوالات مک را به دستی پاسخ دادند و آموزش هم در محل کارخانه ما گذاشتند البته رایگان من ندیدم از برندشون یادی کرده باشید

 3. امین گفت:

  لازم به ذکر است بهترین دستگاه جوش ارگون میلر میباشد که خود من یه نمونشو دارم که که تاریخ تولیدش مال ۱۹۷۵ هست وحدود ۱۵ ساله من دارم باهاش کار میکنم بدون هیچ مشکلی

  1. امید گفت:

   سلام بنظرتون یه مغازه جوشکاری آرگون راه اندازی کنیم مشتری داره یا ن؟

   1. بهروز گفت:

    سلام جوشکاری به تنهائی شاید مشتری کافی نداشته باشی بهتره تولیدی قطعات استیل راه بندازی . هم کار جوش از مشتری بگیری هم قطعاتی که بازار داره تولید کنی

    1. Bayat گفت:

     ممنون از نظر سازنده شما عزیز

   2. Bayat گفت:

    سلام من خودم این مدل مغازه رو دیدم به نظرم بستگی به محلی که راه اندازی می کنید داره جای خوبی باشه بله خوبه درکنارش هم میتونید کارهایی که متناسب با اون هستن انجام بدید

  2. Bayat گفت:

   میلر خب حایی برای بحث باقی نمیزاره و کمیاب هم شده تقریبا اما کیفیت دستگاه آمریکایی عالیه

 4. بهمن گفت:

  بهترین دستگاه طبق گفته دوستمون گام الکتریک هست ولی متاسفانه الان دیگه هیچ پشتیبانی انجام نمیده بنده خودم ۳۵۰ صبا دارم که اونم عالیه ، الکترو جوش و اروین هم هستن که از اونایی که اشاره کردین واقعا سرترن

  1. Bayat گفت:

   ممنون از نظرتون دوست عزیز استفاده میکنیم از نظراتتون

 5. ایمان گفت:

  به نظرم هر کسی هر دستگاهی خودش خریده از همون برند حرف میزنه ولی بنده هم جوشکارم هم اینکه خرید فروش ابزار دست دوم دارم و با تموم برندها کار کردم از نظر من بهترین برند ایرانی بایدایران ترانس باشه چون هیچی کم نداره

  1. Bayat گفت:

   ممنون از نظرتون عزیز همینطوره واقعا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *