راهنمای خرید ابزار و یراق

راهنمای خرید فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

راهنمای خرید فرز انگشتی

فرز انواع مختلفی دارد که دو نوع پرکاربرد آن در ساخت وسایل هنری استفاده می‌شود. فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دو نوع از این دستگاه هستند که شاید تصور کنید هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند. در این مطلب از ابزار بیات قصد داریم ضمن معرفی هر دو دستگاه، راهنمای خرید فرز انگشتی و فرز مینیاتوری را ارائه دهیم. همچنین شما می‌توانید با بهترین برندهای این دو نوع فرز آشنا شوید.

فرز انگشتی چیست؟

همانطور که از نام این فرز مشخص است، سایز کوچک دارد و از آن برای کار با چوب، پلاستیک و سایر سطوح سبک و با مقاومت کمتر استفاده می‌شود. به طوری که با کمک این فرز می‌توانید برای پولیش کردن، سنباده زنی، برش دادن، سنگ زنی و صیقلی کردن چوب یا پلاستیک PVC استفاده کرد.

پیشنهاد می کنیم سری به مقاله «دستگاه فرز چیست؟» بزنید، کلیک کنید.

راهنمای خرید فرز مینیاتوری

راهنمای خرید فرز انگشتی

با توجه به پرکاربرد بودن فرز انگشتی در کارهای هنری و ساخت وسایل زیبا، اگر به آن نیاز دارید، لازم است به چند نکته دقت داشته باشید:

پیشنهاد خرید

فرز فرم و حجم بردار مینیاتوری 6 عددی

195,000 تومان195,000 تومانخرید کنید

انتخاب نوع مناسب فرز انگشتی

فرز انگشتی موجود در بازار شامل دو نوع گلو کوتاه و گلو بلند است. این دو فرز از نظر کاربرد و ظاهر تقریبا به همدیگر شبیه هستند. با این حال فرز انگشتی گلو کوتاه طول شفت خروجی کوچکتری دارد، اما فرز انگشتی گلو بلند دارای شفت بلندتری است و می‌توانید از آن برای جاهای عمیق مثل حفره‌ها و لوله‌ها استفاده کنید. همچنین فرز انگشتی گلو بلند برای سنگ زنی و سنباده زنی کنج و زوایای تنگ قابل استفاده است.

پیشنهاد خرید

فرز مینیاتوری آپ اسپیریت با لوازم مدل HK-DG211

1,300,000 تومان1,300,000 تومانخرید کنید

توجه به منبع تغذیه دستگاه

یکی دیگر از نکاتی که در راهنمای خرید فرز انگشتی باید به آن توجه داشته باشید، منبع تغذیه این دستگاه است. این نوع فرز دارای دو نوع شارژی و برقی است که هر کدام برای مکان‌های خاصی قابل استفاده هستند. در جاهایی که به برق دسترسی دارید، می‌توان از فرزهای برقی استفاده کنید. اما اگر قرار است در محیطی کار کنید که به برق دسترسی نیست، فرز انگشتی شارژی کاربرد بیشتری دارد.

همچنین فرز انگشتی پنوماتیک (بادی) نیز در بازار موجود است که قیمت کمتری نسبت به فرزهای برقی و شارژی دارند. از نظر قدرت هر دو نوع فرز به یک شکل عمل می‌کنند.

بهترین مارک فرز انگشتی

توجه به میزان سرعت فرز انگشتی

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید فرز انگشتی توجه به سرعت این دستگاه است. به طور کلی سرعت فرز برحسب دور در دقیقه مشخص می‌شود. همیشه بهترین فرزها سرعتی برابر با 30.000 دور در دقیقه دارند.

توجه به سایز کولت

کولت قطعه‌ای است که مته در آن قرار می‌گیرد و سایز آن تعیین کننده اندازه مته است. برای اینکه بتوانید از یک مته مناسب استفاده کنید، باید سایز کولت دستگاه بین 6 تا 8 میلی‌متر باشد.

بررسی میزان توان فرز انگشتی

زمان خرید فرز انگشتی باید توان دستگاه را در نظر داشته باشید که برحسب وات محاسبه می‌شود. اگر توان دستگاه کمتر باشد، به این معناست که فرز انگشتی شما قدرتمند نیست و از آن نمی‌توانید برای سطوح سفت و سخت (فلزی) استفاده کنید. اگر کارهای صنعتی و سنگین انجام می‌دهید، همیشه به سراغ فرز انگشتی با بالاترین توان بروید. البته در این صورت قیمت دستگاه نیز گران‌تر خواهد بود.

توجه به ظاهر دستگاه

از آنجا که قرار است از این فرز برای کارهای ظریف، کنج و با زوایای تند استفاده کنید، باید برای همین کار طراحی شده باشد. ضمن اینکه فرز انگشتی اغلب برای کارهای هنری استفاده می‌شود که شغل شماست و باید ساعات زیادی از روز را با آن بگذرانید. به همین دلیل یکی از نکات مهم راهنمای خرید فرز انگشتی داشتن ظاهر ارگونومی (اندازه و وزن استاندارد) است که شما را خسته نکند.

فرز مینیاتوری چیست؟

یکی دیگر از فرزهای موجود در بازار «مینیاتوری» نام دارد که از آن برای ایجاد تراش‌های کوچک، برش‌کاری ظریف و ایجاد سوراخ‌های بسیار کوچک استفاده می‌شود. از فرز مینیاتوری هم برای کنده‌کاری روی چوب، فلز و PVC استفاده می‌شود و در واقع یک دستگاه همه‌کاره و مهم برای انجام کارهای هنری است.

از آنجا که به اندازه یک قلم طراحی می‌شود، به راحتی از آن در طلاسازی، ساخت ماکت‌های چوبی، مجسمه سازی، قالب سازی، دندان سازی و سایر کاربرهای هنری استفاده می‌شود.

اگرچه قدرت این دستگاه مثل فرزهای بزرگ نیست، اما از آنجا که در کارهای هنری به فرزهای ضعیف‌تر و کوچکتر نیاز است، فرزهای مینیاتوری بهترین گزینه هستند. توان مصرفی فرز مینیاتوری می‌تواند بین 130 تا 200 وات و سرعت اسپیندل آن‌ها تا 3500 دور در دقیقه باشد.

فرز مینیاتوری DREMEL

راهنمای خرید فرز مینیاتوری

برای خرید این دستگاه نیز باید به چندین نکته توجه داشته باشید تا بهترین مینی فرز بازار را متناسب با کاربرد و سلیقه خود تهیه کنید. برخی از این نکات عبارتند از:

توجه به نوع مینی فرز

مینی فرزهای موجود در بازار به دو شکل گلو بلند و گلو کوتاه هستند که عملکرد هر دو دستگاه تقریبا شبیه به همدیگر است. اما فرز مینیاتوری گردن بلند دارای شافت بلندتری است و از آن می‌توانید برای سوراخ‌ها و لوله‌ها استفاده کنید. اما مینی فرز گردن کوتاه برای سنگ زنی، برش و آسیاب کاربرد دارد. در واقع فرز مینیاتوری گردن بلند برای جاهایی مثل زوایای تند و سوراخ‌ها که دسترسی به آن دشوار است، استفاده می‌شوند. راهنمای خرید مینی فرز می تواند به شما کمک کند.

توجه به سرعت فرز مینیاتوری

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید مینی فرز توجه به سرعت دستگاه است که با دور در دقیقه مشخص می‌شود. همانطور که گفتیم سرعت این نوع فرز می‌تواند تا 3500 دور در دقیقه نیز باشد و دستگاه‌هایی با این سرعت، قدرتمندتر عمل می‌کنند و برای کارهای مهم و صنعتی کاربرد دارند.

توجه به سایز کولت

همانطور که بخش راهنمای خرید فرز انگشتی اشاره کردیم، کولت قطعه‌ای است که برای نگهداشتن تیغه استفاده می‌شود. هر چقدر سایز کولت بزرگتر باشد، شما می‌توانید از تیغه بزرگتری برای فرز استفاده کنید. بهترین سایز کولت بیش از 3 میلی‌متر است.

بررسی میزان توان

یکی دیگر از نکات مهم برای خرید فرز مینیاتوری توجه به قدرت یا توان موتور است. البته هر چه فرز توان بیشتری داشته باشد، قیمت بالاتری دارد، اما برای کارهای صنعتی بهتر است توان دستگاه معیار اصلی شما برای خرید باشد.

بهترین مارک فرز مینیاتوری

تفاوت فرز مینیاتوری و فرز انگشتی چیست؟

اگرچه بسیاری تصور می‌کنند فرز انگشتی و فرز مینیاتوری هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند، اما صنعتگران و کسانی که به خوبی با کاربردهای این دو دستگاه آشنا هستند، می‌دانند که بین فرز انگشتی و مینی فرز تفاوت زیادی وجود دارد که عبارتند از:

 • میزان قدرت و توان فرز انگشتی نسبت به فرز مینیاتوری بیشتر است.
 • مینی فرز نسبت به فرز انگشتی سنگین‌تر است و اندازه بزرگتری دارد. همچنین قطر نریان فرز انگشتی نسبت به فرز مینیاتوری بزرگتر است.
 • از آنجا که تیغه‌های فرز انگشتی بزرگ‌تر از مینی فرز است، از آن برای کارهایی که به قدرت بیشتری نیاز است (تراشیدن و پولیش فلزات، پلیسه کاری، صاف کردن جوش فلزی و شکل دادن به چوب‌های مقاوم) استفاده می‌شود.
 • میزان دقت کار فرز انگشتی نسبت به فرز مینیاتوری بیشتر است و به همین دلیل در کارهای ظریف و حساس از فرزهای انگشتی استفاده می‌شود.

مزایای خرید از بهترین برند فرز انگشتی و مینیاتوری

اگر به سراغ بهترین مارک فرز مینیاتوری یا انگشتی می‌روید، باید پول بیشتری بپردازید، اما در مقابل دستگاه قدرتمندتر و بادوام‌تری را می‌خرید. بهترین برندها برای تولید فرز از قدرتمندترین قطعات استفاده می‌کنند. در ساخت این نوع فرزهای کوچک قطعات زیادی در کنار هم قرار می‌گیرند که اگر یکی از آن‌ها نامرغوب باشد، بعد از مدت کوتاهی دستگاه خراب می‌شود.

همچنین برندهای خوب زمان عرضه محصولات خود، به مشتریان خدمات پس از فروش و ضمانتنامه نیز ارائه می‌دهند.

بهترین مارک فرز انگشتی و فرز مینیاتوری کدامند؟

برندهای زیادی این دو نوع فرز را تولید می‌کند که از جمله بهترین مارک فرز انگشتی و مینی فرز باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بوش
 • اکتیو
 • دی سی ای
 • هیوندای
 • محک
 • رونیکس
 • ماکیتا
 • کرون
 • سیلور
 • توسن

فرز انگشتی RONIX

در آخر

فرز انگشتی و فرز مینیاتوری دو محصولی که برای انجام کارهای ظریف و حساس استفاده می‌شوند. هر دو این دستگاه به دو شکل گلو بلند و گلو کوتاه هستند و کاربردهای آن‌ها با هم متفاوت است. در این مطلب نکاتی برای راهنمای خرید فرز مینیاتوری و فرز انگشتی را ارائه دادیم که می‌تواند برای خرید، اطلاعات مفیدی را در اختیار شما قرار دهد.

سوالات متداول

از فرز انگشتی برای چه کارهایی می‌توان استفاده کرد؟

این دستگاه برای حکاکی و منبت کاری روی چوب و صیقل دادن و زنگ زدایی روی فلز و یا برش کاری و سوراخ کاری روی پلاستیک استفاده شود.

بهترین و ارزان ترین فرز انگشتی و مینیاتوری را از کجا بخریم؟

برای خرید می‌توانید به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر مثل ابزاربیات مراجعه کنید و با توجه به اطلاعات هر دستگاه، بهترین نمونه فرز را تهیه کنید.

نکات مهم در انتخاب و خرید بهترین فرز انگشتی و مینیاتوری چیست؟

توجه به سرعت، توان موتور، اندازه کولت (برای نگهداشتن تیغه دستگاه) و نوع دستگاه که می‌تواند گلو بلند یا گلو کوتاه باشد، برای خرید این نوع فرزها اهمیت دارد.

قیمت فرز انگشتی و فرز مینیاتوری به چه عواملی بستگی دارد؟

برند سازنده دستگاه، ایرانی یا خارجی بودن محصول، توان و ظرفیت موتور، میزان سرعت چرخش تیغه و قطعات مورد استفاده شده در این نوع فرز تعیین کننده قیمت است.

یک نظر در “راهنمای خرید فرز انگشتی و فرز مینیاتوری

 1. مرجان رفیعی سرشت گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات مفید، پیشنهادتون کدوم برند و مدل فرز برای من که میخوام کندکاری چوب و محسمه سازی با چوب انجام بدم چی هست ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *