راهنمای خرید ابزار و یراق

تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری در چیست؟

تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری

فرز انواع مختلفی دارد که کاربرد و ساختار آن‌ها با همدیگر متفاوت است. برای صنعتگرانی که باید با انواع فرز کار کنند، شناخت این دستگاه‌ها اهمیت زیادی دارد. فرز انگشتی (فرز سنگ انگشتی) و مینیاتوری دو نوع از این دستگاه هستند که ممکن است با همدیگر اشتباه گرفته شوند. در اینجا قصد داریم شما را با تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری آشنا کنیم. شاید با خواندن این مطلب ابزار بیات از اشتباهاتی که در زمان خرید رخ می‌دهد، جلوگیری شود.

فرز انگشتی چیست؟

همانطور که حدس می‌زنید این دستگاه اندازه کوچکی دارد و از آن برای کارهایی مثل حکاکی روی چوب و مصالح، صیقل دادن و سنباده‌زنی استفاده می‌شود. فرزهای انگشتی دارای یک شفت و چندین چرخ دنده است که به آرمیچر متصل شده‌اند. صنعتگران قادرند با کمک این دستگاه کوچک، کارهای هنری و صنعتی را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام دهند.  آیا می دانید دستگاه فرز چیست؟! اگر نه کلیک کنید.

برای انجام کارهای ظریف و حساس که کوچکترین بی‌دقتی سطح کار را خراب می‌کند، باید از فرز انگشتی استفاده کنید. برای فرز سنگ انگشتی می‌توان از چندین نوع مته (سَری) استفاده کرد که متناسب با مواد یا سطحی که با آن کار می‌کنید، کاربرد دارند. فرز انگشتی به انجام کارهای هنری مثل حکاکی روی چوب و منبت‌کاری سرعت زیادی داده است. نتیجه کار هم زیبا، هنرمندانه و ارزان‌تر است.

فرق فرز انگشتی و مینیاتوری

پیشنهاد خرید

فرز فرم و حجم بردار مینیاتوری 6 عددی

195,000 تومان195,000 تومانخرید کنید

انواع فرز انگشتی

این دستگاه دو نوع مختلف دارد که شامل فرزهای گلو کوتاه و گلو بلند است. هر یک از این دستگاه‌های کوچک از نظر ظاهر و کاربرد با همدیگر متفاوت هستند. از نظر منبع تغذیه و نوع طراحی هم می‌توان گفت فرز انگشتی چندین نوع مختلف دارد که البته در اینجا به دلیل خارج شدن از بحث اصلی (تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری) از پرداختن به آن خودداری می‌کنیم.

 • فرز انگشتی گلو بلند: این دستگاه در جاهایی کاربرد دارد که زاویه‌دار است و یا به دلیل محدودیت فضا قادر نیستید فرز را در قسمت‌هایی از سطح فرو ببرید. به همین دلیل فرز انگشتی را گلو بلند طراحی می‌کنند تا به راحتی بتوانید قسمت جلوی فرز را در این فضاها قرار و کار حکاکی یا سنباده‌زنی را انجام دهید.
 • فرز انگشتی گلو کوتاه: اگر روی سطح کار مسلط هستید و زاویه یا محیط بسته‌ای وجود ندارد، از فرز انگشتی گلو کوتاه استفاده کنید. روی این دستگاه کوچک انواع تیغه نصب می‌شود و می‌توانید از آن برای سطوح مختلف استفاده کنید.
پیشنهاد خرید

فرز مینیاتوری آپ اسپیریت با لوازم مدل HK-DG211

1,300,000 تومان1,300,000 تومانخرید کنید

کاربرد فرز انگشتی یا سنگ انگشتی

از مهم‌ترین کاربردهایی که این دستگاه کوچک دارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حکاکی کردن روی چوب: یکی از مهم‌ترین کاربردهای این دستگاه است تا از طریق آن بتوان برای صنعت مبلمان‌سازی و یا مجسمه‌سازی طرح‌های دلخواه را ایجاد کرد.
 • حکاکی روی سنگ: با استفاده از فرز انگشتی می‌توان روی سنگ‌ها نیز حکاکی ایجاد کرد و هر طرحی را که بخواهید روی آن پیاده کنید.
 • حکاکی روی شیشه: یکی دیگر از کاربردهای فرز انگشتی ایجاد نقوش روی شیشه است. البته این کار را روی شیشه‌هایی با ضخامت بالا انجام می‌دهند.
 • سنباده‌زنی: در کارگاه‌های نجاری برای صاف کردن چوب جهت رنگ‌آمیزی ابتدا آن‌ها را با کمک فرز انگشتی سنباده‌زنی می‌کنند.
 • صیقل دادن فلزات: از دیگر کاربردهای فرز انگشتی باید به کاربرد آن در کارگاه آهنگری اشاره کنیم که سطوح فلزی را با کمک آن صاف و براق می‌کنند. همچنین در صافکاری خودروها نیز این ابزار کاربرد زیادی دارد.
 • ایجاد شیار: برای ایجاد شیار روی چوب و سنگ از فرز انگشتی استفاده می‌شود.

تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری چیست؟

نوع دیگری از فرزهای موجود در بازار به فرز مینیاتوری شهرت دارد که از آن برای ساب زنی و حکاکی استفاده می‌شود. اما تفاوت فرز انگشتی با فرز مینیاتوری چیست؟ این دستگاه نیز ابعاد کوچکی دارد و به همین دلیل است که به آن فرز مینیاتوری می‌گویند.

از جمله ویژگی‌های آن ایجاد پولیش و حکاکی‌های ظریف است و به همین دلیل از آن در کارهای هنری مثل ساخت ماکت و محصولات دکوراتیو استفاده می‌شود.

فرزهای مینیاتوری با برق کار می‌کند و موتور آن نیروی برق را به انرژی جنبشی برای به حرکت درآوردن مته تبدیل می‌کند. کولت یک قطعه بسیار مهم در این دستگاه است که مته را حرکت می‌دهد.

انواع فرز مینیاتوری

این دستگاه انواع مختلفی دارد که عامل اصلی دسته‌بندی آن‌ها، منبع تغذیه است. براین اساس باید گفت انواع فرز مینیاتوری شامل موارد زیر است:

 • فرز مینیاتوری برقی: این دستگاه دارای یک کابل برق است که آن را به پریز برق متصل می‌کنید تا با کمک آن بتوانید کارهایی را که می‌خواهید انجام دهید.
 • فرز مینیاتوری شارژی: دومین نوع فرز مینیاتوری با کمک باتری کار می‌کند و هیچ کابل برقی در آن وجود ندارد. میزان قدرت دستگاه‌های شارژی نسبت به برقی کمتر است.
 • فرز مینیاتوری پدالی: از این دستگاه می‌توانید برای کارهای ظریف استفاده کنید. از نظر قدرت و سرعت این دستگاه با فرزهای برقی هیچ تفاوتی ندارد و برای کار کردن باید از پدال استفاده کنید.

تفاوت کاربرد فرز انگشتی با فرز مینیاتوری

کاربردهای فرز مینیاتوری

همانطور که گفتیم از فرزهای مینیاتوری برای کارهای حکاکی روی چوب استفاده می‌شود. صیقل دادن، حکاکی، زنگ زدایی، برش قطعات و سوراخکاری‌های ظریف از جمله کاربردهای اصلی این نوع فرز کوچک است. به طور کلی از این دستگاه در صنایع زیر استفاده می‌شود:

 • دندانپزشکی
 • طلاسازی
 • مجسمه سازی
 • صنایع الکتریکی

تفاوت فرز انگشتی با مینیاتوری

این دو دستگاه به طور کامل بررسی شد و احتمالا شما هم تصویر می‌کنید هیچ فرقی با هم ندارند. اما فرق فرز انگشتی و مینیاتوری عبارت است از:

تفاوت در ابعاد و وزن

یکی از تفاوت‌های بین این دو دستگاه به اندازه و ابعاد آن‌ها مربوط می‌شود. فرزهای انگشتی نسبت به فرز مینیاتوری بزرگتر و سنگین‌تر هستند. اما فرز مینیاتوری اندازه کوچکتری دارد و از آن برای کارهای ظریف‌تر استفاده می‌شود.

تفاوت در کاربرد

از فرزهای مینیاتوری برای کارهای حساس و ظریف مثل دندانپزشکی، طلاسازی، معرق کاری و … استفاده می‌شود. اما فرزهای انگشتی با وجود استفاده از مته‌های مختلف قابل استفاده برای کارهایی مثل منبت کاری در صنعت مبلمان سازی نیز کاربرد دارند.

تفاوت در سرعت چرخش

یک تفاوت فرز انگشتی و مینیاتوری به سرعت چرخش آن‌ها نیز ارتباط دارد. به طوری که سرعت چرخش آن‌ها در مدت زمان انجام کارها موثر است و به موتور قدرتمندتری نیاز دارند. در فرزهای انگشتی موتورهای قدرتمندتری وجود دارد و به همین دلیل سرعت چرخش مته در آن‌ها نسبت به فرز مینیاتوری بیشتر است.

فرق فرز انگشتی و مینیاتوری در سایز

تفاوت در سایز کولت و سه نظام

سه نظام و کولت دو قطعه‌ای هستند که مته به آن‌ها متصل می‌شود تا بتوانند آن را به حرکت درآورند. سه نظام و کولت در فرزهای مینیاتوری کوچکتر است و به همین دلیل است که از این دستگاه در کارهای حساس مثل دندانپزشکی استفاده می‌شود. در حالی که سه نظام و کولت در فرزهای مینیاتوری بزرگتر است تا بتواند مته با سایز بزرگتر را به حرکت درآورد.

تفاوت در قدرت موتور دستگاه

این دو دستگاه از نظر قدرت موتور نیز با همدیگر متفاوت هستند. با توجه که فرزهای مینیاتوری نسبت به فرز انگشتی کوچکتر هستند، موتور ضعیف‌تری نیز دارند.

با مراجعه به راهنمای خرید فرز انگشتی و فرز مینیاتوری می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید؛ کلیک کنید.

در آخر

در اینجا ضمن بررسی تفاوت فرز مینیاتوری و انگشتی به بررسی هر کدام از این دستگاه‌ها پرداختیم. حالا شما می‌دانید فرز انگشتی چیست و چه کاربردی دارد و در چه مواقعی از آن استفاده می‌شود. همچنین این اطلاعات در مورد فرزهای مینیاتوری نیز ارائه شد. امیدواریم آنچه در اینجا گفته شد برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

فرز مینیاتوری بهتر است یا فرز انگشتی؟

هر کدام از این دستگاه کاربرد متفاوتی دارند و نمی‌توان یکی را به جای دیگری استفاده کرد. فرز مینیاتوری برای کارهای حساس مناسب‌تر است و فرز انگشتی نیز در صیقل دادن فلزات و حکاکی روی شیشه و چوب کاربرد زیادی دارد.

مهمترین فرق فرز انگشتی و مینیاتوری در چیست؟

از نظر ابعاد، اندازه و وزن این دو دستگاه با همدیگر متفاوت هستند و فرز انگشتی وزن سنگین‌تر و ابعاد بزرگتری دارد. قدرت موتور فرز انگشتی نسبت به فرز مینیاتوری بیشتر است.

تفاوت فرز انگشتی با سنگ مستقیم چیست؟

فرز سنگ مستقیم یک دستگاه بزرگ است که برای سنگ زدن لبه خارجی و قسمت‌های داخلی سنگ‌ها کاربرد دارد. اما فرز انگشتی دستگاهی کوچکتر است که برای حکاکی روی سنگ، چوب، شیشه و … کاربرد دارد.

از برندهای معروف تولیدات فرز مینیاتوری و فرز انگشتی کدام بهتر است؟

از جمله این برندها باید به بوش، ادون، DCA، دریمل و سیلور اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *