راهنمای خرید ابزار و یراق

مینی فرز چیست؟

استفاده مینی فرز در صنعت

دستگاه‌های فرز که با یک صفحه کار می‌کنند، برای برش زدن، سمباده‌زنی، پرداخت کردن و … کاربرد دارند. این دستگاه شامل فرز آهنگری، سنگ‌فرز و مینی فرز است. سایز دستگاه مینی فرز نسبت به دو نوع سنگ‌فرز و فرز آهنگری، سایز کوچکتری دارد و بیشتر برای کارهای ظریف استفاده می‌شود. اگر می‌خواهید بدانید مینی فرز چیست و چه کاربردی دارد، این مطلب را از دست ندهید.

دستگاه مینی فرز چیست؟

این دستگاه به واسطه برخورداری از سایز کوچک در کارهای ظریف بیشتر کاربرد دارد. دستگاه مینی فرز یک قطعه کوچک است که روی دستگاه نصب می‌شود و در اطراف یک تیغه (چرخان) حرکت می‌کند. از این دستگاه می‌توان برای برش زدن یا سمباده زنی فلزات و سنگ‌ها استفاده کرد.

در جایی که نتوان از فرز‌های بزرگ استفاده کرد، این دستگاه کاربرد دارد. بهترین دستگاه مینی فرز می‌تواند حتی با سرعت 11.000 دور در دقیقه نیز کار کند که عملا چیزی از یک دستگاه فرز سایز بزرگ کم ندارد. اگرچه دستگاه فرز بزرگ برای کارهای افقی و عمودی قابل استفاده است، اما دستگاه مینی فرز فقط برای جهت عمودی کاربرد دارد. قیمت مینی فرز بستگی به مارک و قدرت آن دارد.

انواع مینی فرز

این دستگاه انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

 • مینی فرز بادی: این دستگاه با کمپرسور هوا عمل می‌کند و باتری یا موتور الکتریکی ندارد. بلکه عملکرد دستگاه با فشار هواست. قیمت مینی فرز بادی نسبت به سایر دستگاه‌ها کمتر است. این مینی فرز برای کارهای سبک و کوتاه مدت کاربرد دارد.
 • مینی فرز برقی: همانطور که از اسم این دستگاه مشخص است، با برق عمل می‌کند و برای کارهای سنگین و طولانی‌ مدت کاربرد دارد.
 • مینی فرز شارژی: این دستگاه با باطری همل می‌کند و برای جاهایی که به برق دسترسی ندارید، بهترین گزینه است. مینی فرزهای شارژی نسبت به مینی فرز برقی وزن سنگین‌تری دارد که به دلیل وجود باطری در این دستگاه است.

شاید براتان مفید باشد که سری به مقاله «راهنمای خرید مینی فرز» بزنید. کلیک کنید.

کاربرد مینی فرز

مشخصات مهم مینی فرز

برای بررسی مشخصات و ویژگی‌های این دستگاه باید به چندین فاکتور توجه داشت که عبارتند از:

 • سرعت دستگاه: میزان سرعت دستگاه با عبارت RPM مشخص می‌شود که هر چقدر صفحه آن کوچکتر باشد، عدد کنار RPM یا میزان دور در دقیقه، بیشتر می‌شود.
 • اندازه و قطر صفحه: برای این دستگاه می‌توان از انواع صفحه استفاده کرد. اما اگر بخواهید از صفحه پولیش یا صفحه ساب استفاده کنید، باید سرعت آن کم شود. هر صفحه نیز کاربرد مخصوص خود را دارد و نمی‌توانید برای کارهای پولیش از صفحه برش استفاده کنید.
 • قدرت موتور مینی فرز: قدرت این دستگاه بر حسب وات (W) است و به معنای بیشترین قدرتی است که دستگاه می‌تواند با آن کار کند. جریان ورودی دستگاه نیز برحسب آمپر مشخص می‌شود. البته برای دستگاه‌های شارژی «ولت» کاربرد دارد.
 • گیربکس: یکی از قطعات بسیار مهم در مینی فرز است و باعث افزایش عمر و کارایی دستگاه می‌شود. گیربکس در مینی فرزهای صنعتی کاربرد دارد.
 • طراحی ارگونومیک: اگر ساخت و طراحی این دستگاه ارگونومیک نباشد، در حین کار خیلی زود خسته می‌شوید.
 • وزن دستگاه: از آنجا که این دستگاه برای کارهای ظریف کاربرد دارد، باید وزن سبک داشته باشد که بتوانید به مدت طولانی‌تر و به راحتی از آن استفاده کنید.

اگر می خواهید تخصصی بدانید که «دستگاه فرز چیست؟» کلیک کنید تا اطلاعات خود را کامل کنید.

دستگاه مینی فرز

تفاوت فرز و مینی فرز در چیست؟

دستگاه‌های فرز و مینی فرز با هم متفاوت هستند که تفاوت بین آن‌ها را باید در موارد زیر بررسی کرد:

 • تفاوت در وزن: اولین فرق بین این دو دستگاه به وزن و حجم آن‌ها مربوط می‌شود. به طور کلی مینی فرز‌ها با وزنی بین 1.2 تا 3 کیلوگرم تولید می‌شوند. اما فرزهای بزرگ بیش از 3 کیلوگرم وزن دارند. به طوری که گاهی وزن آن‌ها تا 7 کیلوگرم نیز می‌رسد.
 • تفاوت در میزان توان دستگاه: از آنجا که مینی فرز جثه کوچکتری دارد، بنابراین منطقی است که حداکثر توان آن نیز کمتر باشد. به طور متوسط توان یک مینی فرز 1700 وات است. اما در فرزهای بزرگ توان بین 2000 تا 2500 وات می‌رسد.
 • تفاوت در سرعت اسپیندل: مینی فرز دور بیشتری نسبت به فرزهای بزرگ دارد. به طوری که متوسط سرعت مینی فرز بین 10 تا 12.5 هزار دور در دقیقه است. اما میزان سرعت فرزهای بزرگ حدود 6500 تا 8500 دور در دقیقه است. هر چقدر صفحه کوچکتر باشد، دور آن نیز بیشتر خواهد بود.
 • تفاوت در سوئیچ روشن / خاموش: کلید روشن و خاموش کردن در دستگاه مینی فرز در بالای دستگاه و کمی عقب‌تر از گیربکس (در نزدیکی محل قرار گرفتن شست اپراتور) قرار دارد. اما این کلید در فرزهای بزرگ روی دسته و در انتهای دستگاه قرار می‌گیرد.

کاربرد مینی فرز زرد

آشنایی با کاربردهای مینی فرز

این دستگاه برای ظریف‌کاری استفاده می‌شود و حذف اضافه‌های آهن، برش فلزات با ضخامت کم، سنگ زنی و صیقل دادن از جمله کاربردهای این دستگاه است. به طور کلی کاربرد مینی فرز شامل برش زدن، پرداخت کردن و پاکسازی و آماده‌سازی سطوح است. به همین دلیل از این دستگاه فرز برای کارهای زیر استفاده می‌شود:

 • حذف رنگ از سطح بدنه خودرو یا هر سطح دیگر
 • حذف زنگ‌زدگی از سطوح فلزی
 • سنگ‌تراشی و برش کاشی و سرامیکی
 • از بین بردن ملات قدیمی
 • پاک کردن و تیز کردن ابزارهایی مثل قیچی، چاقو و …
 • استفاده برای صنعت نجاری (منبت‌کاری و سنباده زدن چوب)

کاربرد مینی فرز دیمر دار چیست؟

دیمر (دکمه تنظیم سرعت) به معنای یک کلید در قسمت انتهای دستگاه است. از این کلید برای تنظیم سرعت گردش دستگاه استفاده می‌شود. بنابراین با توجه به نیاز خود برای تنظیم سرعت دستگاه، می‌توانید از این دکمه استفاده کنید. در واقع همین که بخواهید سرعت مینی فرز را کم کنید، باید روی دکمه دیمر بزنید. در مواقعی که باید در حین کار سرعت دستگاه بالا باشد، کنترل کردن آن کمی دشوار می‌شود. در حالی که با دیمر می‌توانید تا مقدار نیاز، سرعت دستگاه را کم کنید.

نحوه استفاده از دستگاه مینی فرز

برای کار با این دستگاه باید صفحه مورد نظر را روی یک سطح ثابت و امن قرار دهید. قبل از روشن کردن دستگاه باید دستکش، عینک و کلاه ایمنی داشته باشید و از محکم بودن تیغه روی مینی فرز مطمئن شوید.

یک نکته مهم برای نحوه استفاده از این دستگاه فرز، مشخص کردن سطح قبل از کشیدن تیغه روی آن است. برای این کار بهتر است از یک ماژیک استفاده کنید و سپس صفحه دستگاه را روی آن محکم نگهدارید. برای اینکه از ضربه رو به عقب دستگاه جلوگیری کنید، باید آن را در راستای دسته‌ها حرکت دهید.

در آخر

مینی فرز دستگاهی که برای برشکاری، صافکاری و ایجاد سمباده روی سطوح سفت و سخت کاربرد دارد. در اینجا تلاش کردیم شما را با کاربردها، نحوه عملکرد، انواع مینی فرز، تفاوت آن با انواع فرز دیگر آشنا کنیم. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

پیشنهاد خرید

سنگ فرز سنگبری میلواکی 2200 وات مدل AG22-230

۸,۳۵۰,۰۰۰ تومان۸,۳۵۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

چگونه می‌توان مینی فرز را برای کاربردهای مختلف آماده کرد؟

ابتدا باید صفحه متناسب با کاربرد آن را مشخص کنید. شما نمی‌توانید از صفحه برشکاری برای سمباده زنی استفاده کنید.

پیشنهاد خرید

مینی فرز شارژی دیوالت 18 ولت مدل DCG405P2

۳۹,۴۰۰,۰۰۰ تومان۳۹,۴۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

رایج‌ترین اندازه مینی فرز چیست؟

این دستگاه در اندازه‌های مختلفی طراحی می‌شود، اما رایج‌ترین اندازه آن 115 میلیمتر است.

پیشنهاد خرید

مینی فرز شارژی دیوالت 18 ولت مدل DCG412M2

۲۴,۲۰۰,۰۰۰ تومان۲۴,۲۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

مهم‌ترین ویژگی‌ های یک مینی فرز چیست؟

امکان انجام کارهای ظریف که با دستگاه‌های فرز بزرگ قابل انجام نیست، از جمله مهم‌ترین ویژگی این دستگاه است.

پیشنهاد خرید

فرز بیسکویت زن دیوالت (نجاری لبه زن) مدل DW682K

۲۱,۳۰۰,۰۰۰ تومان۲۱,۳۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

منبع قدرت مینی فرز چیست؟

مینی فرز بادی با کمپرسور هوا کار می‌کند. مینی فرز برقی با برق و مینی فرز شارژی با باطری عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *