راهنمای خرید ابزار و یراق

راهنمای خرید موتور برق یا ژنراتور برق؛ بهترین مارک موتور برق چیست؟

راهنمای خرید موتور برق خانگی

در روزهایی که برق خانه یا محل کارتان قطع می‌شود، به چه چیزی فکر می‌کنید؟ آیا بهتر نیست در این مواقع به فکر خرید یک موتور برق خانگی یا صنعتی باشید تا مجبور به تحمل گرمای تابستان نباشید؟ در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی که قطع جریان برق می‌تواند مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد کند، تنها با وجود یک موتور برق صنعتی می‌توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. اما چه نوع موتور برقی را خریداری کنیم که بعدها از خرید خود پشیمان نشویم؟

این همان سوالی است که برای بسیاری از مشتریان ژنراتور برق وجود دارد. با ما در راهنمای خرید موتور برق همراه باشید تا شما را با نحوه خرید این دستگاه آشنا کنیم.

راهنمای خرید موتور برق

موتور برق چیست؟

موتور برق چیست و چگونه کار می‌کند؟ موتور برق که به آن ژنراتور الکتریکی یا مولد برق و یا یو‌پی‌اس نیز گفته می‌شود، دستگاهی است که انرژی حاصل از سوخت بنزین یا گازوئیل و یا گاز را به برق تبدیل می‌کند.

این دستگاه در مواقعی که به برق دسترسی ندارید، می‌تواند برق مورد نیاز ساختمان را تأمین کند. همچنین اگر به کوهنوردی یا کمپینگ‌های تفریحی می‌روید، با کمک یک موتور برق ساده می‌توانید برق مورد نیاز برای شارژ گوشی، روشنایی و … را تأمین کنید. اگر می‌خواهید برای سوال موتور برق چیست پاسخ کامل‌تری پیدا کنید به مقاله آن سر بزنید.

این دستگاه انواع مختلفی دارد و به دو شکل تک فاز (برای مصرف خانگی) و سه فاز (مصارف صنعتی) تولید می‌شود.

راهنمای خرید انواع موتور برق از لحاظ کاربرد

برای راهنمای خرید موتور برق قبل از هر چیز باید به آن از نظر کاربرد نگاه کنید. آیا می‌خواهید این دستگاه را در ساختمان مسکونی یا برای کوهنوردی استفاده کنید؟ پاسخ به این سوال می‌تواند یکی از مهم‌ترین نکات در راهنمای خرید مولد الکتریکی باشد. از این‌رو باید انواع مختلف ژنراتور برق را بشناسید که عبارتند از:

پیشنهاد خرید

خم کن دستی لوله مبلی و برق مهر مدل PB2

7,295,000 تومان7,295,000 تومانخرید کنید

موتور برق صنعتی

این دستگاه برای کارگاه‌ها، کارخانه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز مهم امنیتی و سرورهای رایانه‌ای، بانک‌ها و سایر مراکز و سازمان‌های مهم کاربرد دارد. از آنجا که دستگاه‌ها و سیستم‌های الکتریکی در این مراکز به برق قدرتمندی نیاز دارد، موتور برق مورد نیاز برای آنجا نیز باید قدرتمند باشد که اغلب از نوع سه فاز است.

دستگاه موتور برق صنعتی که در این مکان‌ها استفاده می‌شود، می‌تواند به شکل دائم (24 ساعت شبانه‌روز) و یا نهایتا بین 8 تا 16 ساعت به طور دائم کار کند.

پیشنهاد خرید

حدیده برقی کله ببری (تایگرهد) ۲ اینچ مدل Z1t-R2

29,000,000 تومان29,000,000 تومانخرید کنید

موتور برق خانگی

یکی دیگر از انواع دستگاه‌های تولید برق اضطراری است که می‌توانید فقط در ساعات خاصی از روز از آن استفاده کنید. در سال‌های اخیر در فصل تابستان برق شهری به طور مداوم قطع می‌شود که خانواده‌ها را با مشکلات زیادی روبرو می‌کند.

تحمل گرمای تابستان، نداشتن برق برای وسایل سرمایشی از قبیل یخچال، نبود روشنایی در زمان شب، خاموش شدن مودم و تمام شدن شارژ گوشی و … از جمله دلایلی است که شما را برای تهیه یک موتور برق خانگی ترغیب می‌کند. این دستگاه‌ها که تک فاز هستند، قادرند بین 5 تا 8 ساعت در طی روز به شکل مداوم برق مورد نیاز خانه شما را تأمین کنند. از این نوع موتور برق می‌توان برای پمپ شناور آبیاری، کف‌کش و پمپ آب نیز استفاده کرد.

اگر سر و صدای موتور برق شما را نگران می‌کند، و به دنبال روشی برای بی صدا کردن موتور برق هستید؛ به مقاله «موتور برق سایلنت چیست» در سایت ابزار بیات بروید.

راهنمای خرید انواع موتور برق

پیشنهاد خرید

موتور برق ادون ۳ کیلو وات مدل PT-3300

9,000,000 تومان9,000,000 تومانخرید کنید

موتور برق کمپین

نوع دیگری از ژنراتورها، برای مسافرت، کوهنوردی و کمپینگ‌ها کاربرد دارند. قدرت و توان این دستگاه‌ها نسبت به موارد قبلی کمتر است و از آن برای تولید برق مورد نیاز شارژ گوشی، روشنایی و … استفاده می‌شود.

پیشنهاد خرید

پروژکتور صنعتی باس برقی و شارژی مدل pr

2,450,000 تومان2,450,000 تومانخرید کنید

موتور برق ثابت

اگر بخواهید از ژنراتور الکتریکی برای مکان‌هایی که به برق دسترسی ندارد (مزارع و زمین‌های کشاورزی)، باید از دستگاه‌هایی با توان بالا استفاده کنید. به طوری که به شکل دائم برق مورد نیاز این مکان‌ها را تأمین کند.

راهنمای خرید انواع موتور برق از نظر سوخت مصرفی

یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید موتور برق خانگی و برق صنعتی، توجه به نوع سوخت مصرفی آنست که عبارتند از:

موتور برق بنزینی

همانطور که از اسم آن مشخص است، این دستگاه با بنزین عمل می‌کند و کاربرد زیادی در بین مشتریان موتور برق دارد. از موتور برق بنزینی باید در فضاهای باز استفاده کنید، تا در زمان روشن شدن، گاز دی اکسید کربن باعث خفگی نشود. یکی دیگر از نکات مهم در راهنمای خرید موتور برق توجه به قطعاتی مثل پیستون و رینگ است که میزان قدرت دستگاه را نشان می‌دهد؛ برای مثال یک ژنراتور 8 کیلو وات باید دارای پیستون 460 سی‌سی باشد.

موتور برق دیزلی

یکی از گرانترین ژنراتورهای موجود در بازار با گازوئیل کار می‌کند که در زمان عملکرد صدای زیادی تولید می‌کند. اما توان و قدرت خروجی این دستگاه نسبت به ژنراتور بنزینی بیشتر است.

موتور برق گازسوز

این دستگاه می‌تواند با کپسول گاز مایع یا گاز شهری کار کند و جزو ارزان‌ترین محصولات در بازار محسوب می‌شود. توان پایین، کم خطر بودن و داشتن عمر طولانی از جمله خصوصیات ژنراتور برق گازی است.

موتور برق IMER

موتور برق دوگانه سوز

یکی دیگر از انواع موتور برق، به شکل دو گانه‌سوزی است که می‌تواند از دو نوع سوخت برای آن استفاده کرد. برای مثال یکی از مولدهای الکتریکی با گاز و بنزین؛ و برخی با گاز و گازوئیل کار می‌کنند. قیمت این دستگاه‌ها نسبت به یک مولد الکتریکی تک سوز بیشتر است.

اگر علاقمند به دانستن در مورد تفاوت موتور برق بنزینی و گازی هستید، کلیک کنید.

مهم ترین نکات هنگام خرید موتور برق

از دیگر نکات مهم راهنمای خرید ژنراتور برق باید به موارد زیر هم دقت داشته باشید:

  • میزان مصرف سوخت دستگاه: اگر دستگاه پر مصرف باشد، باید هزینه زیادی بابت تولید برق پرداخت کنید. همچنین اگر به دنبال دستگاه با مصرف سوخت کمتر هستید، ژنراتور دیزلی و گازوئیلی مناسب‌تر است. موتور برق گازسوز مصرف برق زیادی دارد.
  • نحوه روشن شدن دستگاه: موتور برق شامل سه نوع استارتی، اتوماتیک و هندلی (دستی) است. موتور برق هندلی با دست روشن می‌شود و در نوع استارتی، باید روی دکمه سوئیچ یا استارت بزنید. موتور برق اتوماتیک به محض قطع شدن برق اصلی، خودکار روشن می‌شود.
  • تکفاز یا سه فاز: با توجه به اینکه سه فاز بودن ژنراتور باعث تولید برق بیشتر و قدرتمندتر می‌شود، تنها برای سازمان‌ها و بیمارستان‌ها کاربرد دارد. اما یک ژنراتور تکفاز مصرف خانگی دارد و ارزان‌تر است.

محاسبه توان مورد نیاز برای خرید موتور برق

مهم‌ترین نکته در رابطه با قدرت موتور برق، توجه به نوع بار مصرفی و توان هر یک از دستگاه‌های مورد استفاده است. توان مصرفی هم با توجه به ضریب توان است که در صورت مشخص نبودن، عدد 0.7 در نظر گرفته می‌شود. برای مثال:

  • کولر آبی 560 وات با ضریب توان 0.7 به 800 ولت آمپر برق نیاز دارد.
  • فن الکتریکی با 100 وات و ضریب توان 0.5 به 200 ولت آمپر برق نیاز دارد.

در مواقع شما باید توان مصرف‌ دستگاه‌های مورد نیاز را مشخص کنید. یک نکته مهم در راهنمای خرید موتور برق، توجه به میزان جریان راه‌اندازی موتورهای الکتریکی است که باید 6 برابر جریان نامی موتور محاسبه شود.

وقتی شما ولت – آمپر مصرفی دستگاه را مشخص کنید، توان موتور برق در تولید برق باید 1.2 برابر مقدار محاسبه شده باشد.

میزان تولید برق موتور برق چقدر است؟

دستگاه ژنراتور الکتریکی دو توان دارد که یکی رقم بزرگتر (توان نامی) و دیگر کوچکتر و مربوط به توان اضطراری دستگاه است.

توان اضطراری بیشترین میزان تولید برق در چند دقیقه اول روشن شدن دستگاه است. توان نامی هم به استندبای دستگاه است که بعد از 5 دقیقه از کارکرد موتور برق ایجاد می‌شود.

میزان تولید ژنراتور برق برحسب نوع دستگاه، قدرت پیشرانه و توان آن مشخص می شود. برای مثال یک دستگاه تک فاز 7 کیلوواتی می‌تواند 7 هزار وات برق را تولید کند. اما برای محاسبه توان موتور برق سه باز باید میزان کیلو وات آن در عدد 1.44 و یا 1.8 ضرب شود.

خرید موتور برق Ronix

در آخر

موتور برق یک دستگاه گران قیمت و کاربردی است که در خرید آن باید اطلاعات زیادی در مورد مصرف سوخت، نوع کاربرد، میزان تولید برق و محاسبه توان مصرفی دستگاه‌ها توجه داشته باشید. در نهایت از خرید دستگاه پشیمان نخواهید شد و بهترین کاربرد و بازدهی را برایتان خواهد داشت.

سوالات متداول

چگونه موتور برق با توان مناسب بخرم؟

باید توان مصرفی دستگاه‌ها و میزان تولید برق دستگاه را در نظر داشته باشید تا دچار اشتباه نشوید.

اگر قصد خرید موتور برق دست دوم را داشته باشیم، باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

توجه به موتور، میلنگ استاندارد، دینام، تابلو مجهز به برد، ضمانتنامه (در صورت در حد نو بودن)، میزان توان مصرفی و برند توجه داشته باشید.

فاکتورهای مهم در خرید موتور برق خانگی کدام‌اند؟

توان مصرفی، تک فاز یا سه فاز بودن، نوع سوخت مصرفی، برند و نوع کاربرد صنعتی یا خانگی از جمله موارد مهم در خرید ژنراتور برق است.

کدام موتور برق برای یک آپارتمان مناسب‌تر می‌باشد؟

موتور برق خانگی تک فاز با سوخت گازسوز که قیمت مناسب‌تری دارد و سر و صدای کمی تولید می‌کند، برای آپارتمان مناسب‌تر است.

در فصل زمستان کدام نوع موتور برق راحت‌تر راه اندازی می‌شود؟

به دلیل گران شدن گاز، بهتر است یک ژنراتور با سوخت بنزینی یا گازوئیلی خریداری کنید.

بهترین برندهای موتور برق کدام‌اند؟

از جمله بهترین مارک‌های این دستگاه می‌توان به کیپور، هیوندای، روبین، هوندا المکس، کوپ و موتور برق جنسیس و رونیکس اشاره کنیم.

یک نظر در “راهنمای خرید موتور برق یا ژنراتور برق؛ بهترین مارک موتور برق چیست؟

  1. احسان گفت:

    عالی بودعالی خیلی تشکرمیکنم ازاطلاعات مفیدتون خیلی برای من کمک بودبینهایت تشکر❤️❤️❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *