مقالات آموزشی

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری چیست؟

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

با تفاوت فرز سنگبری و آهنگری آشنا هستید؟ فرز دستگاهی است که برای برش زدن کاربرد دارد و شامل انواع مختلفی است که هر یک برای موارد متفاوتی استفاده می‌شوند. فرز سنگبری و فرز آهنگری دو نوع این دستگاه است که از نظر کاربرد با همدیگر متفاوت هستند. در این مطلب هم ما قصد داریم به بررسی تفاوت فرز سنگبری و آهنگری بپردازیم.

فرز سنگبری چیست؟

یکی از انواع دستگاه فرز است که در صنعت ساخت و ساز کاربرد دارد و از آن برای برش زدن سنگ، سرامیک، کاشی و موزاییک استفاده می‌شود. این محصول نه تنها برای برش زدن، بلکه به منظور صیقلی کردن و پرداخت فلزات نیز کاربرد دارد. با کمک این دستگاه می‌توان روی سنگ و سرامیک علامت گذاری کرد و سپس کاشی یا سرامیک را به اندازه دلخواه برش زد.

کاشی‌کارها و کسانی که در زمینه ساخت نمای ساختمان فعالیت می‌کنند، یکی از مشتریان اصلی فرز سنگبری هستند. این دستگاه اولین بار در سال 1954 در آلمان اختراع شد که البته محصول اولیه بسیار ساده و ابتدایی بود. اما حالا این دستگاه با قابلیت‌های پیشرفته‌ای راهی بازار می‌شود و برندهای ایرانی زیادی نیز فرز سنگبری تولید می‌کنند.

کارخانجات سنگبری از این دستگاه به منظور برش و ساب انواع سنگ و سرامیک استفاده می‌کنند. به طوری که برای تبدیل یک سنگ بزرگ به قطعات کوچکتر، از فرز سنگبری استفاده می‌شود. برش ایجاد شده نیز صاف و هموار است تا بتوان از این قطعات در مکان‌های مختلف از جمله کف، دیوار و … در ساختمان استفاده کرد.

کار کردن با فرز سنگبری

نحوه کار با فرز سنگبری

برای دانستن فرق فرز سنگبری و آهنگری باید با نحوه کار فرز سنگبری نیز آشنا شوید. این دستگاه دارای یک سیستم محافظ در برابر بار سنگین است که اگر از آن در کارهای صنعتی و سنگین استفاده کنید، با کمک این سیستم محافظت شود. موتور فرز سنگبری نیز به گونه‌ای طراحی می‌شود که در تمام شدن زغال، اتوماتیک خاموش می‌شود تا بتوانید آن را تعویض کنید. برای خرید این ابزار با قیمت مناسب کافی است به فروشگاه ما سر بزنید. اما به طور کلی دستگاه دارای دکمه روشن/ خاموش کردن است و به دو شکل شارژی یا برقی تولید می‌شود.

یک دسته قابل تنظیم نیز روی دستگاه قرار دارد که با قرار دادن تیغه، بتوانید دسته را محکم در دست بگیرید و سپس با روشن کردن دستگاه، روی سطح مورد نظر، برش ایجاد کنید.

برخی از انواع مدل‌های فرز سنگبری دارای یک محفظه برای برداشتن براده‌های سنگ است. به محض برش خوردن، این براده‌ها در هوا معلق و به اطراف پرتاپ می‌شود اما در این مدل‌ها، براده‌ها به داخل محفظه مکش می‌شوند.

فرز آهنگری چیست؟

نوع دیگری از فرز است که برای برش زدن فلزات و آهن کاربرد دارد و نسبت به فرز سنگبری قدرتمندتر است و میزان دور آزاد آن 8000 تا 8500 دور در دقیقه است. اما فرز سنگبری 6000 تا 6500 دور آزاد در دقیقه دارد. این دستگاه از قدرت و سرعت بسیار بالایی برخوردار است و انرژی کمی را در حین برش زدن و صیقلی کردن سطوح مصرف می‌کند.

فرز آهنگری در بین تراشکارها و جوشکارها محبوبیت زیادی دارد و از آن می‌توان برای سطوح فلزی مختلف استفاده کرد. برای مثال در تولید لوله‌های درزدار که دو سمت لوله با روش جوشکاری به یکدیگر متصل می‌شود، بعد از اتمام کار، با فرز آهنگری صاف و صیقلی می‌شود. به طوری که برای تشخیص درز لوله، به دقت زیادی نیاز دارد.

از فرز آهنگری برای پرداخت و صافکاری در صنایع مختلف از جمله خودروسازی، لوازم خانگی و … استفاده زیادی می‌شود تا هرگونه بیرون زدگی یا نقص دیگری را از بین ببرند و سطح را صاف و صیقلی کنند. از آنجا که این دستگاه با اجسام سخت و فلزاتی مثل استیل ضدزنگ کار می‌کند، باید از قدرت بالایی برخوردار باشد. از این ابزار می‌توان برای تیز کردن ابزارآلات باغبانی و حتی خانگی (چاقو، قیچی و …) استفاده کرد.

فرز آهنگری به دلیل قدرت بالایی که دارد، جهت برش اجسام سخت کاربرد دارد و به کمک آن می توانید اجسام سخت با جنس های متفاوت را برش دهید. به همین دلیل می توان گفت برش اجسام سخت با متریال مختلف از دیگر ویژگی های این دستگاه است و باعث پرکاربرد شدن آن نیز شده است.
پیشنهاد می کنیم برای اطلاعات بیشتر روی مقاله «فرز آهنگری چیست و چه کاربردهایی دارد؟» کلیک کرده و مطالعه کنید.

کار با فرز آهنگری

نحوه کار با فرز آهنگری

کار کردن با این دستگاه به مهارت زیادی نیاز دارد و باید تمامی نکات ایمنی (در ادامه مطلب آمده است)، زمان کار رعایت شود. این دستگاه می‌تواند شارژی و یا برقی باشد و بر روی آن یک دکمه روشن/ خاموش کردن نیز قرار دارد. قبل از اینکه بخواهید آن را روشن کنید، ابتدا باید روی سطح مورد نظر با ماژیک علامت گذاری کنید و سپس تیغه (صفحه) دستگاه را روی آن قرار دهید. سپس دسته دستگاه را محکم در دست خود نگهدارید و آن را روشن کنید و طبق علامت روی فلز، برش ایجاد کنید.

با چرخش تیغه، برش روی سطح مورد نظر ایجاد می‌شود. به محض اینکه شما فرز آهنگری را رها می‌کنید، به طور خودکار خاموش شده و چرخش صفحه متوقف می‌شود.

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

بسیاری از افراد تصور می‌کنند فرزهای آهنگری و سنگبری هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند و هر دو یک کار را انجام می‌دهند. در حالی که این دو دستگاه از چندین نظر با همدیگر متفاوت است:

  • تفاوت در چرخش تیغه: همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، دور آزاد در فرزهای آهنگری حدود 2 هزار دور در دقیقه نسبت به فرز سنگبری بیشتر است.
  • تفاوت در قدرت دستگاه: فرزهای آهنگری با فلزاتی مثل فولاد و استیل سر و کار دارند و بنابراین قدرت موتور آن‌ها نسبت به فرز سنگبری بیشتر است.
  • تفاوت در عملکرد: دنده‌های فرز سنگبری نسبت به دنده‌های فرز آهنگری درشت‌تر است و به همین دلیل سرعت چرخش آن کمتر است. البته نوع آرمیچر در هر دو دستگاه یکی است.
  • تفاوت در قطر تیغه: یک تفاوت دستگاه فرز سنگبری و آهنگری به اندازه تیغه مربوط می‌شود. قطر صفحه در فرزهای سنگبری نسبت به فرز آهنگری بزرگتر است و به همین دلیل نمی‌توان از آن‌ها به جای همدیگر استفاده کرد.

فرز سنگبری با دستکش کار

نکات ایمنی برای استفاده از فرز سنگبری و فرز آهنگری

اگر چه این دو دستگاه کاربردی و مفید هستند، اما استفاده از آن‌ها به دقت زیادی نیاز دارد. عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است این دستگاه‌ها را خطرساز کند. پس قبل از استفاده حتما به این نکات دقت داشته باشید:

  • دستکش، کلاه ایمنی و عینک مخصوص خود را استفاده کنید.
  • ابتدا تیغه را چک کنید و از سالم بودن و محکم بودن آن روی دستگاه مطمئن شوید.
  • از نزدیک کردن دست به تیغه در زمان روشن بودن دستگاه خودداری کنید.
  • بعد از پایان کار، به تیغه دست نزنید زیرا داغ است و به دست آسیب می‌رساند.
  • در صورتی که مهره محور فرز بیش از اندازه محکم است، دستگاه را خاموش کرده و با یک وسیله مخصوص آن را روشن کنید.

فرز آهنگری در حین کار

در آخر

در اینجا به تفاوت فرز سنگبری و آهنگری پرداخته شد تا زمان خرید هر یک از این دستگاه‌ها دچار اشتباه نشوید. این ابزارها از نظر نحوه عملکرد شباهت زیادی دارند، اما قدرت و سرعت آن‌ها با یکدیگر متفاوت است و نباید به جای یکدیگر استفاده شوند. هر چند برای کارهای سبک می‌توان یکی از این دو دستگاه را استفاده کرد.

سوالات متداول

پیشنهاد خرید

فرز آهنگری متوسط ماکیتا 1050 وات مدل ga6010

7,200,000 تومان7,200,000 تومانخرید کنید

چگونه میزان وات دستگاه روی ظرفیت فرز تاثیر میگذارد؟

هر چقدر وات موتور فرز سنگبری یا آهنگری بالاتری باشد، یعنی قدرت بیشتری برای برش زدن سطوح سفت و سخت دارد.

پیشنهاد خرید

سنگ فرز آهنگری دیمردار باس 1750 وات مدل 18010V

1,880,000 تومان1,880,000 تومانخرید کنید

سرعت فرز سنگبری و آهنگری چقدر است؟

سرعت فرز سنگبری 6000 تا 6500 دور در دقیقه و سرعت آزاد فرز آهنگری 8000 تا 8500 دور در دقیقه است.

پیشنهاد خرید

فرز آهنگری 2400 وات بی پی زد 024018 BPZ

1,950,000 تومان1,950,000 تومانخرید کنید

آیا هنگام خرید دستگاه فرز سنگبری و آهنگری توجه به میزان وات و توان دستگاه مهم است؟

بله. این دو معیار مهمی برای تعیین قدرت و سرعت دستگاه در برش زدن سطوح سفت و سخت است و یکی از تفاوت‌های بین دستگاه‌های خانگی و صنعتی است.

پیشنهاد خرید

سنگ فرز آهنگری دیوالت ۲۶۰۰ وات مدل DWE497

12,790,000 تومان12,790,000 تومانخرید کنید

دیسک برش در فرز سنگبری و آهنگری چه کاربری دارد؟

این صفحه به منظور برش زدن و صاف و صیقلی کردن سطوح کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *