مقالات آموزشی

چگونه دریل را به پیچ‌گوشتی برقی تبدیل کنیم؟

نحوه تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی

دریل و پیچ گوشتی دو دستگاهی که در بسیاری از مواقع با هم اشتباه گرفته می‌شوند، اما با هم متفاوت هستند. با این وجود به جای خریدن دو دستگاه می‌توانید تنها یکی را تهیه کنید و همه کارهای مورد نیاز را با همان دستگاه انجام دهید. اما تبدیل دریل به پیچ گوشتی چگونه انجام می‌شود؟ آیا باید سه نظام را تغییر دهیم؟ این کار به هزینه زیادی نیاز دارد؟ آیا موتور دستگاه آسیب نمی‌بیند؟ برای دریافت پاسخ سؤال چگونگی تبدیل دریل به پیچ گوشتی این مطلب را از دست ندهید.

تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی

قبل از هر چیز برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی باید به قابلیت‌های دستگاه خود توجه داشته باشید. دریل برقی یا شارژی شما باید قابلیت چپ گرد راست‌گرد داشته باشد تا بتوانید آن را به پیچ‌گوشتی تبدیل کنید. قابلیت دیگر مورد نیاز برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی، امکان تنظیم سرعت است. به هر حال برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها باید سرعت را کم یا زیاد کنید تا به رزوه پیچ یا مهره آسیب وارد نشود.

آیا می‌توان از دریل به عنوان پیچ‌گوشتی استفاده کرد؟

برخی از دریل‌ها فاقد این دو قابلیت‌ هستند و در همین جا باید به شما بگوییم که این دستگاه‌ها را نمی‌توان به پیچ‌گوشتی تبدیل کرد. اما برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی (در دستگاه‌هایی که قابل تنظیم سرعت و حرکت چپ‌گرد و راست‌گرد وجود دارد)، باید مته دستگاه را عوض کنید. در دریل‌ها از حالت ساعت‌گرد برای بستن پیچ و از حالت پاد ساعت‌گرد می‌توانید برای باز کردن پیچ‌ها استفاده کنید.

در صورتی که دریل را به پیچ‌گوشتی تبدیل کردید، به محض اینکه پیچ کامل باز یا بسته شد، باید فورا دستگاه را خاموش کنید. در غیر این صورت ممکن است به آرمیچر دریل شما آسیب وارد شود. پیچ گوشتی برقی با سرعت گشتاوری کمتر از 400 دور در دقیقه عمر می‌کند، در حالی که سرعت گشتاور در دریل 2000 دور در دقیقه است. برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی باید سرعت گشتاور دریل را کاهش دهد.

اگر قصد تبدیل پیچ‌گوشتی شارژی به دریل را دارید، باید سه نظام دستگاه را تغییر دهید. در پیچ‌گوشتی‌ها از سه نظام متحرک استفاده می‌شود که باید به جای آن سه نظام قابل تغییر را در آن قرار دهید. سپس می‌توانید از دستگاه جدید برای باز و بسته کردن پیچ و سوراخ کردن سطح مورد نظر استفاده کنید. ما در ابزار بیات تنوع بالایی از پیچ گوشتی شارژی را برای شما ارائه می‌دهیم.

دریل پیچ گوشتی چکشی شارژی میلواکی 12 ولت

مته های مورد نیاز برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی شارژی

 همانطور که گفتیم برای چگونگی تبدیل دریل به پیچ گوشتی باید مته دستگاه را تغییر دهید. قبل از هر چیز باید به نوع پیچ یا مهره‌ای که قصد باز یا بسته کردن آن را دارید، نگاه کنید. انواع مختلفی از مته مخصوص پیچ‌گوشتی وجود دارد که باید سری آن را بدانید. سری ستاره‌ای و یا سری چهارسو دو نوع متداول از مته‌هایی است که برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی نیاز دارید.

اگر پیچ از نوع چهارسو است، باید مته چهارسو را روی دریل قرار دهید. سایر مته‌هایی که ممکن است برای این کار نیاز داشته باشید شامل مته بکس است که برای پیچ‌های مربعی استفاده می‌شود. همچنین برای پیچ‌های آلنی به مته از نوع شش گوش نیاز دارید و اگر بخواهید پیچ‌های شش گوش را باز و یا بسته کنید، باید از مته شش گوش مخصوص آن استفاده کنید.

البته برای تبدیل پیچ گوشتی به دریل هم باید از نوع مته مخصوص که برای سوراخ کردن سطح دیوار، فلز، چوب و …. کاربرد دارد، استفاده کنید. در انجام این کار باید به سرعت و گشتاور دستگاه نیز دقت داشته باشید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

نکات مهم به هنگام تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی

با تبدیل دریل به پیچ گوشتی تا حد زیادی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود و مجبور نخواهید بود در کنار دریل، یک دستگاه پیچ‌گوشتی هم خریداری کنید. اما باید زمان تعویض مته دریل و یا سه نظام پیچ‌گوشتی (برای تبدیل پیچ گوشتی به دریل) حتما به نکات زیر دقت داشته باشید:

تنظیم سرعت پیچ‌کاری

در باز و بسته کردن پیچ باید سرعت دستگاه کم باشد تا کنترل بیشتری روی آن داشته باشید. همین که در کار خود تسلط پیدا کردید، می‌توانید به تدریج سرعت دستگاه را زیاد کنید. در سفت کردن یا باز کردن پیچ‌هایی که در سری دریل چفت نمی‌شوند، سرعت کم توصیه می‌شود.

تنظیم گشتاور دریل

یکی دیگر از نکات مهم در تبدیل دریل برقی یا شارژی به پیچ گوشتی توجه به گشتاور است که با کمک درجه دستگاه انجام می‌شود. گشتاور به معنای قدرت چرخش مته است که برای پیچ و مهره‌های سفت کاربرد دارد و اگر با پیچ و مهره ضعیف و کوچک سر و کار دارید و قرار است در سطح نرم مثل چوب یا mdf قرار دهید، گشتاور پایین را انتخاب کنید تا به آرمیچر دستگاه نیز آسیب وارد نشود.

انتخاب مته مناسب برای دریل

مته انواع مختلف سری بکس، چهارسو و سر تیغه مسطح دارد که برای انواع پیچ استفاده می‌شود. مته باید با سر پیچ همخوانی داشته باشد. در غیر این صورت روی پیچ چفت نمی‌شود و نمی‌تواند آن را باز یا بسته کند.

قرار دادن مته پیچ گوشتی در سه نظام

سه نظام بخشی است که مته را در داخل آن قرار می‌دهید و می‌تواند به صورت خودکار یا آچارخور باشد. در هر صورت باید مته را در این قسمت سفت کنید تا در زمان بستن یا باز کردن پیچ، مته از جای خود در نرود و همان کاری را که می‌خواهید انجام دهید. در سه نظام آچارخور باید با دست یا آچار مته را سفت کنید. اما در محصولاتی که سه نظام اتوماتیک دارند، این کار به شکل خودکار انجام می‌شود.

محکم نگه داشتن دریل حین کار

زمانی که دریل را روشن کرده‌اید و در حال باز یا بسته کردن پیچ هستید، باید آن را روی پیچ فیکس نگهدارید و تکان ندهید. دستگاه جدیدی که با تغییر مته ساخته‌اید، باید تحت کنترل باشد و محکم پیچ را بگیرید.

پشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی را مطالعه کنید.

تبدیل دریل به پیچ گوشتی برقی

حرف آخر

با توجه به تفاوت بین پیچ گوشتی که تنها برای باز و بسته کردن پیچ و مهره کاربرد دارد، می‌توانید به جای خریدن آن، از دریل استفاده کنید. دریل دستگاهی که اگر قابلیت راست‌گرد و چپ‌گرد داشته باشد، می‌تواند به جای پیچ‌گوشتی برقی نیز استفاده شود. البته برای این کار باید سرعت دریل را کم کنید تا کنترل بیشتری روی آن داشته باشید. امیدواریم نکاتی که در رابطه با چگونگی تبدیل دریل به پیچ گوشتی گفته شد، مورد توجه شما قرار گرفته باشد و بتوانید از آن‌ها استفاده کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توان از دریل به جای پیچ گوشتی استفاده کرد؟

بله. اما باید مته دستگاه را با توجه به نوع سر پیچ (چهار سو یا ستاره‌ای و …) تغییر دهید.

برای تبدیل دریل به پیچ‌گوشتی برقی چه باید کرد؟

برای تبدیل پیچ گوشتی به دریل باید سه نظام دستگاه را تغییر دهید و به جای سه نظام متحرک از سه نظام قابل تغییر استفاده کنید.

برای تبدیل دریل به پیچ گوشتی باید به چه نکاتی توجه شود؟

نوع مته را مناسب با پیچ انتخاب کنید و آن را محکم در سه نظام قرار دهید. زمان کار کردن با دریل به جای پیچ گوشتی آن را محکم نگهدارید و سرعت دستگاه را کم کنید.

آیا با تبدیل دریل به پیچ گوشتی به دستگاه آسیب وارد نمی‌شود؟

اگر سرعت و گشتاور را تنظیم کنید و به محض باز یا بسته شدن پیچ آن را خاموش کنید مشکلی ایجاد نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *