مقالات آموزشی, مقالات عمومی

فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی چیست؟

فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی چیست؟ آیا می‌توان برای انجام کارهای تاسیساتی فقط یکی از این دو محصول را خرید و به جای یکدیگر به کار برد؟ قیمت کدام یک ارزان‌تر است؟ دریل و پیچ گوشتی دو محصولی که از نظر ساختار شباهت زیادی به هم دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با فرق پیچ گوشتی شارژی با دریل شارژی آشنا کنیم. پس تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

دریل شارژی (Cordless Drill)

دریل شارژی به دستگاه کوچکی گفته می‌شود که از آن برای بستن پیچ در سطوح سفت و سخت و یا سوراخ کردن استفاده می‌شود. این محصول انواع مختلف دارد که شامل دریل شارژی گیربکسی، چکشی، ساده، بتن کن و ستونی است. هر یک از این نوع دریل‌ها با قابلیت‌های متفاوتی عمل می‌کنند. برای مثال دریل چکشی قادر است در حین سوراخ کردن، به سطح مورد نظر ضربه نیز وارد کند. پشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر راجب کاربرد و نحوه کارکرد دریل چکشی مقاله دریل چکشی چیست را مطالعه کنید.

دریل ستونی به شکل ثابت است و قابل جابجایی نیست. از دریل گیربکسی هم برای کارهای سنگین و سطوح سخت (بتنی و فلزی) استفاده می‌شود. این دستگاه قابل حمل است و با شارژ کردن آن می‌توانید چندین ساعت بدون اینکه از برق استفاده کنید، آن را به همراه داشته باشید. برای زمان‌هایی که برق کارگاه قطع باشد و یا بخواهید در جایی کار کنید که به برق دسترسی ندارید، بهترین گزینه است. در ابزار بیات تنوع بالایی از این دستگاه موجود است که با مراجعه به بخش دریل شارژی می‌توانید انواع مختلف آن را بررسی کنید و از قیمت آن باخبر شوید.

مقایسه دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

پیچ گوشتی شارژی (Cordless Screwdriver)

همانطور که از اسم آن مشخص است، به عنوان یک پیچ گوشتی عمل می‌کند و برای باز و بسته کردن پیچ کاربرد دارد. این محصول دارای مته‌هایی است که به صورت محور شش ضلعی و یا نوک پهن (پیچ گوشتی چهار سو یا معمولی) طراحی می‌شود. از پیچ گوشتی شارژی نه تنها برای پیچ، بلکه برای مهره نیز استفاده می‌شود. این محصول نیز درست مثل دریل شارژی دارای سه نظام است که می‌تواند به صورت اتوماتیک یا آچارخور باشد و مته در آن قرار می‌گیرد.

پیچ گوشتی دستگاهی کوچک و قابل حمل است که نسبت به دریل جثه کوچکتری دارد و به راحتی می‌توانید آن را با خود به هر جایی ببرید. وجود چنین ابزاری برای هر خانه‌ای ضرورت دارد. گشتاور خروجی پیچ گوشتی نسبت به دریل معمولی بیشتر است و از این می‌تواند با سرعت بیشتری پیچ و مهره را باز کند یا ببندد.

پشنهاد میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چگونگی تبدیل دریل به پیچ گوشتی را مطالعه کنید.

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

فرق پیچ گوشتی شارژی و دریل شارژی تنها شامل ظاهر و کارکرد آن‌ها نیست. بلکه موارد متعددی وجود دارد که از تفاوت بین این دو دستگاه حکایت دارد. اگرچه هر دو دستگاه شارژی هستند و با باتری عمل می‌کنند و از نظر ظاهری هم تفاوت زیادی با همدیگر ندارند، اما در واقع بین آن‌ها تفاوت زیادی وجود دارد. سرعت و قدرت، نوع مته، قیمت، کارایی، ساختار، کاربرد و حجم و وزن از جمله تفاوت‌های بین این دو دستگاه است.

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی

پیشنهاد خرید

بتن‌کن شارژی دیوالت ۱۸ ولت مدل DCH133M1

19,490,000 تومان19,490,000 تومانخرید کنید

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در کارایی

اولین تفاوت بین این دو دستگاه به کارآیی آن‌ها مربوط می‌شود. دریل شارژی تنها برای سوراخکاری سطوح سفت مثل چوب، فلز، بتن، سرامیک، سنگ، پلاستیک و … کاربرد دارد. این محصول با توان و قدرت متفاوت در بازار موجود است که باید متناسب با نیاز خود آن را تهیه کنید. کارایی اصلی این محصول برای سوراخ کردن است. در حالی که پیچ گوشتی شارژی تنها برای باز و بسته کردن پیچ و مهره کاربرد دارد و باید با متصل کردن مته مناسب با پیچ یا مهره، کار کنید.

پیشنهاد خرید

بتن‌کن شارژی دیوالت فلکس مدل DCH333X2

52,500,000 تومان52,500,000 تومانخرید کنید

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در ساختار

یکی دیگر از فرق‌های دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی در ساختار و نوع گیربکس آن‌هاست. در بیشتر پیچ گوشتی‌های شارژی از گیربکس‌های تک سرعته استفاده می‌شود که قدرت کمتری دارد البته می‌توانید با کمک آن، گشتاور دستگاه را با نوع پیچ تنظیم کنید. اما در دریل شارژی از گیربکس‌های دو سرعته استفاده می‌شود و می‌توانید یکی را در حالت سرعت و دیگری را در حالت قدرت قرار دهید. همچنین قادرید مقدار و حلقه گشتاور را نیز برحسب نیاز خود تنظیم کنید.

پیشنهاد خرید

بتن کن شارژی دیوالت فلکس 18 ولت مدل DCH417X2

80,300,000 تومان80,300,000 تومانخرید کنید

تفاوت دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در توان

از نظر توان و قدرت بین پیچ گوشتی شارژی با دریل شارژی تفاوت وجود دارد. به طوری که این دو دستگاه از نظر قدرت هیچ شباهتی به همدیگر ندارند. دریل‌های شارژی گیربکسی و چکشی با قدرت فوق‌العاده‌ای عمل می‌کنند. هر چند در بین محصولات پیچ گوشتی شارژی نیز تعدادی از آن‌ها با موتور قدرتمند طراحی می‌شوند که بتواند پیچ و مهره‌ها در سطوح سخت فلزی یا بتنی را باز و بسته کنید.

پیشنهاد خرید

تراز لیزری شارژی دیوالت نور سبز مدل DCE088D1G-GB

25,450,000 تومان25,450,000 تومانخرید کنید

تفاوت دریل و دریل پیچ گوشتی در قیمت

فرق دریل شارژی با پیچ گوشتی شارژی در قیمت چندان درست نیست و نمی‌توان دو محصول با توان متفاوت و از برندهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کرد. در بازار شما با طیف وسیعی از انواع پیچ گوشتی و دریل شارژی روبرو هستید که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و بنابراین نمی‌توان گفت کدامیک ارزان‌تر یا گرانتر است.

تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی در کاربرد

این دو محصول از نظر کاربرد نیز با هم متفاوت هستند. دریل شارژی بیشتر برای کارهای ساختمان سازی کاربرد دارد. برای مثال دریل بتن کن یا چکشی در تخریب و ساخت و ساز استفاده می‌شود. در حالی که پیچ گوشتی شارژی در کنار کار برای ساخت کابینت، مبل و …. در ساخت و ساز نیز کاربرد دارد. اگر قصد سوراخکاری داشته باشید، باید از دریل استفاده کنید. اما زمانی که می‌خواهید یک پیچ را باز و بسته کنید، پیچ گوشتی شارژی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

حرف آخر

دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی دو محصولی که از نظر ظاهری شباهت زیادی به هم دارند. اما از نظر کارایی با هم متفاوت هستند و باید برای سوراخکاری از دریل و جهت باز و بسته کردن پیچ‌ و مهره از پیچ گوشتی استفاده کنید. این دو محصول در صنایع مختلف کاربرد دارند و سرعت العمل شما را افزایش می‌دهند.

سوالات متداول

تفاوت دریل شارژی و پیچ گوشتی شارژی در چیست؟

این دو محصول از نظر ظاهری به همدیگر شبیه هستند اما پیچ گوشتی جثه کوچکتری نسبت به دریل دارد در نتیجه موتور ضعیف‌تری دارد.

قیمت پیچ گوشتی شارژی نسبت به دریل شارژی چگونه است؟

قیمت این دو محصول به عوامل متعددی بستگی دارد از جمله توان موتور، نوع آرمیچر، برند و ... مواردی هستند که می‌توانند قیمت این دو محصول را تغییر دهند.

آیا می‌توان از پیچ گوشتی به جای دریل شارژی استفاده کرد؟

خیر. این دو دستگاه نمی‌توانند جایگزین هم شوند زیرا کاربردهای مختلفی دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *