مقالات آموزشی

تفاوت دریل شارژی براشلس با معمولی؛ کدام بهتر است؟

بررسی تفاوت دریل شارژی براشلس با معمولی

دریل براشلس با انواع موتور طراحی شده است که از جمله آن‌ها می‌توانیم به دریل‌های شارژی براشلس و معمولی اشاره کنیم. این ابزارها از نظر سرعت گشتاور و قدرت سوراخ‌کاری با همدیگر تفاوت‌هایی دارند و به همین دلیل در موارد مختلف استفاده می‌شوند. در این مطلب قصد داریم ضمن معرفی انواع موتور دریل (براشلس و معمولی) به فرق دریل شارژی براشلس با معمولی بپردازیم.

موتور دریل براشلس چیست؟

در دنیای تولید موتور برای دستگاه‌های صنعتی و خانگی، هر روز شاهد پیشرفت‌های زیادی هستیم. به طوری که محصولات جدیدتر با کارایی بهتر راهی بازار می‌شوند. موتورهای براشلس (brushless) به عنوان یکی از جدیدترین موتورهای الکتریکی است که در سیستم‌های ARC (مانند کوادکوپتر، هلی کوپتر کنترلی، ماشین کنترلی و …) استفاده می‌شود. اگرچه تاریخچه اختراع این نوع موتور مربوط به سال 1962 میلادی است، اما تغییراتی که در آن‌ها اعمال شده، مطابق با تکنولوژی روز است تا موتور بتواند با استفاده از نیروی برق، دستگاه را مجبور به اعمال نیرو کند.

در دریل‌هایی که از موتور براشلس استفاده شده است، یک آهنربا وجود دارد که قدرت خود را به طور مستقیم از برق می‌گیرد و به چرخاندن روتور داخل استاتور کمک زیادی می‌کند. در این نوع موتور از کموتاتور (جابجاگر) و براش استفاده نشده است و به جای آن‌ها یک کنترل کننده مرحله به مرحله به کار می‌رود. به طوری که دریل شارژی براشلس بتواند چرخشی را در نتیجه تبدیل انرژی برق به انرژی مکانیکی ایجاد کند.

نحوه‌ عملکرد موتور براشلس چگونه است؟

در عملکرد دریل شارژی براشلس، زغال (براش) عملکرد مهمی را برعهده دارد که از جنس کربن است و بر روی بخش ثابت موتور (استاتور) نصب می‌شود. زغال کربن قادر است نیرو را به روتور یا همان بخش چرخان موتور منتقل کند تا دریل عملکرد بهتری داشته باشد. این زغال به شکل جفتی عمل می‌کند و در معرض فرسوده شدن است و بعد از مدتی باید آن را تعویض کنید.

در این نوع موتور یک روتور و استاتور وجود دارد که روتور در مرکز موتور و استاتور دور تا دور آن قرار دارد. در روتور یک جفت آهنربا با قطب‌های منفی و مثبت قرار دارد که با تغییر میدان مغناطیسی، می‌چرخد. این تغییر میدان مغناطیسی هم از طریق کموتاتور انجام می‌شود تا ذغال‌ها با منبع جریان در تماس باشد و در نهایت عملیات چرخش انجام شود.

مهم ترین مزایای دریل شارژی براشلس

دریل‌ شارژی براشلس مزیت‌هایی دارد که عبارتند از:

 • افزایش قدرت ابزار شارژی
 • افزایش عمر مفید دریل شارژی
 • نداشتن هزینه سرویس و نگهداری
 • وزن سبک و قابل حمل
 • ایجاد صدا و لرزش کمتر در حین کار
 • نداشتن اصطکاک بین استاتور و روتور و در نتیجه افزایش کارایی دستگاه
 • تولید گرمای کمتر در حین کار و در نتیجه جلوگیری از آسیب به باطری دریل شارژی
 • داشتن طول عمر بالاتر نسبت به دریل‌های معمولی

(جهت برخورداری از این مزایا می‌توانید دریل شارژی خود را هرچه سریعتر در سایت ابزار بیات سفارش دهید.)

دریل شارژی براشلس بوش

معایب دریل های براشلس

با وجود تفاوت دریل شارژی براشلس با معمولی و برتری این محصول باید به معایب آن نیز اشاره کنیم. به طوری که نقص این محصول عبارت است از:

 • گران بودن دریل شارژی براشلس: از آنجا که میزان فروش آن‌ها در بازار بسیار کم است، قیمت بیشتری هم دارند. همین موضوع باعث می‌شود تا بیشترین استفاده از موتور براشلس برای اسباب بازی باشد و کمتر برای دریل شارژی استفاده می‌شود. استفاده از سیم‌پیچی و آهنرباهای الکتریکی پیشرفته نیز از دیگر دلایل گران بودن این نوع دریل‌های شارژی است. کنترل کننده الکترونیکی سرعت یا ESC هم باعث افزایش قیمت این محصولات شده است.
 • سیم‌کشی پیچیده: یکی دیگر از معایب دریل شارژی براشلس، ساختار پیچیده موتور است که به کنترل کننده الکترونیکی سرعت نیاز دارد. این سیم‌پیچی پیچیده، تعمیر و عیب‌یابی دستگاه را در صورت خراب شدن، دشوار می‌کند.

موتور دریل معمولی چیست؟

یکی دیگر از موتورهایی که برای دریل استفاده می‌شود، به شکل ساده‌تری هستند که به آن‌ها موتور معمولی یا براش گفته می‌شود. برای تولید این نوع موتور از یک بالشتک و آرمیچر تشکیل شده است و در ساختار داخلی آن‌ها سیم پیچی (در درون بالشتک) به چشم می‌خورد. هدف از به کار بردن قطعه بالشتک، محافظت از آرمیچر در برابر ضربه و ارتعاش دستگاه در حین کار است.

نحوه‌ عملکرد موتور دریل معمولی چگونه است؟

در دریل‌های شارژی با موتور معمولی یک سیم‌پیچی به همراه زغال وجود دارد که به چرخش دستگاه کمک می‌کند. در موتورهای معمولی، هر چقدر که انرژی مکانیکی تولید شده باشد (چرخش)، موتور آن را از آرمیچر به سمت سه نظام هدایت می‌کند تا مته دریل نیز بچرخد.

دریل شارژی معمولی همراه کیف

مهم ترین مزایای دریل شارژی معمولی

مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از دریل‌هایی که دارای موتور معمولی هستند، عبارت است از:

 • ساده بودن تعویض زغال و قیمت مناسب آن
 • ارزان بودن دریل‌های شارژی با موتور معمولی
 • قابلیت تعمیر در صورت خراب شدن

معایب دریل های معمولی

یک فرق دریل شارژی براشلس با معمولی در نبود آهنرباهای الکتریکی برای موتورهای براش یا معمولی است. البته این محصولات معایبی نیز دارند که عبارت است از:

 • اصطکاک بالا در موتور
 • بالا بودن گرمای تولید شده در حین کار
 • آسیب به باتری در اثر تولید گرما
 • تمام شدن سریع‌تر زغال

تفاوت دریل شارژی براشلس با معمولی

فرق دریل شارژی براشلس با معمولی در چند مورد قابل بررسی است که عبارتند از:

 • در دریل‌های شارژی با موتور براشلس، گرمای کمتری تولید می‌شود که باتری آن‌ها 25 درصد نسبت به باتری دریل با موتور معمولی طول عمر بیشتری دارد.
 • در دریل‌های شارژی معمولی آهنربا وجود ندارد و در نتیجه قیمت آن کمتر است.
 • در موتور‌های براشلس به دلیل وجود آهنربا، اصطکاک کمتر است و بنابراین دستگاه برای مدت طولانی‌تری عمر می‌کند.
 • سرعت عملکرد موتورهای براشلس نسبت به دریل با موتور معمولی بیشتر است و برای سطوح سفت و سخت قابل استفاده هستند.

پیشنهاد میکنیم برای مشاهده انواع دریل در سایت ابزار بیات روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

در آخر

در اینجا به تفاوت دریل معمولی با دریل شارژی براشلس پرداختیم که می‌تواند راهنمای خوبی برای خرید این محصول باشد. از سوی دیگر وقتی اطلاعات کافی در مورد تفاوت‌های این دو نوع موتور را بدانید، در انتخاب بهترین محصول دچار اشتباه نمی‌شوید.

 

سوالات متداول

دریل شارژی براشلس بهتر است یا معمولی؟

اگر به دنبال یک دریل شارژی ارزان با قابلیت تعمیر ساده هستید، دریل شارژی معمولی (براش) بهترین گزینه است. اما برای کارایی بهتر و عمر بیشتر بهتر است دریل شارژی با موتور براشلس خریداری کنید.

قدرت و سرعت دریل براش بهتر است یا براشلس؟

دریل‌های شارژی براشلس با سرعت و قدرت بیشتری عمل می‌کنند و برای سوراخ‌کاری در سطوح سخت مناسب هستند.

چه زمانی از دریل براشلس استفاده کنیم؟

در کارهای سنگین‌تر باید از دریل براشلس استفاده کنید زیرا این ابزار از موتور قوی‌تری برخوردار است.

بهترین استفاده از دریل معمولی چیست؟

از این ابزار می‌توان برای سوراخ کردن سطوح کم تراکم استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *