مقالات

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری در چیست؟

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

تفاوت فرز سنگبری و آهنگری

در زمان قدیم برای انجام کارهایی مانند برش فلز، برش سنگ و مصالح ساختمانی متفاوت از ابزارهای دستی به کار گرفته میشد. اما این ابزارآلات نیاز به زمان و هزینه بیشتری را داشت.

با توجه به پیشرفت تکنولوژی و راحت تر شدن کارهای برش دستگاه های فرز بر روی کار آمده، و انجام این کارها به مراتب راحت تر صورت میگیرد.

دستگاه های فرز به دو شکل فرز سنگبری و آهنگری ساخته شده اند که کاربرد و ساختار آنها با یکدیگر متفاوت است.

در این مطلب در مورد تفاوت دستگاه فرز سنگبری و آهنگری مطالبی را ارائه خواهیم داد. اما در ابتدا بهتر است که در مورد این دو دستگاه مطالبی را بدانیم.

 

فرز آهنگری بوش

فرز آهنگری:

این دستگاه برای برش آهن و فلزات استفاده خواهد شد. و به طور کلی از این دستگاه در صنعت و ساخت و ساز بسیار استفاده میشود.

باید توجه داشت که تعداد دور آزاد دستگاه فرز آهنگری حدود هشت هزار در دقیقه است. که این رقم از دور این دستگاه نسبت به دستگاه فرز سنگبری بیشتر خواهد بود.

قابل توجه است که که این دستگاه شاید سرعت و قدرت بیشتری دارد ولی در عین حال انرژی کمی را مصرف میکند. که این نکته دور از انتظار همگان خواهد بود. پس بهتر است که بگوییم این دستگاه یکی از پرکاربردترین فرزها خواهد بود.

همچنین بخوانید درباره ی معرفی بهترین دریل شارژی ارزان قیمت

 

در اینجا باید گفت یکی از مهم ترین تفاوت های فرز سنگبری و آهنگری در سرعت چرخش این دو دستگاه است.

این تفاوت به گونه ای است که سرعت آزاد فرز آهنگری دو هزار دور بیشتر از فرز سنگبری خواهد بود،

و علت این موضوع این است که دنده های فرز سنگبری درشت تر از فرز آهنگری است و از نظر آرمیچر این دو نوع دستگاه با یکدیگر فرقی نخواهند داشت.

تفاوت هایی که در فرز سنگبری و آهنگری وجود دارد سبب خواهد شد که از این دو نوع دستگاه نتوان به جای همدیگر استفاده نمود. در صورت استفاده شاید باعث شود که آسیب جدی به بار بیاید، اما میتوان برای انجام کارهای سبک از آنها استفاده نمود.

یکی دیگر از تفاوت های رایج این دو دستگاه در نوع صفحه خواهد بود که قطر صفحه فرز آهنگری کوچکتر از صفحه فرز سنگبری است. اما باید حتما قبل از خرید این دو نوع دستگاه درباره کارکرد و کاربردی که دارد آشنا بود تا بتوان نوع دستگاه را با توجه به نیاز خود خریداری نمود.

 

دیسک برش در فرز سنگبری و فرز آهنگری

دیسک های برش در فرز سنگبری و آهنگری مهمترین قسمت به حساب خواهند آمد. و حتما برای برش مواد ضخیم و سخت وجود این قطعه در فرزسنگبری و آهنگری الزامی است.

این نوع قطعه ها مسطح نازک و شکل آنها همانند دی وی دی ها گرد خواهد بود و قادر اند انواع چوب، بتن، سنگ و انواعدمتفاوت فلزاتی همانند آلمینیوم و فولاد را به راحتی برش دهند.
دیسک های برش در دو نوع فیبری و الماسه وجود دارد. در دیسک فیبری نوعی رزین مصنوعی به مصنوعی به کار برده شده است که همین موضوع باعث تقویت این صفحه شده است.
دیسک برش در نوع الماسه گران بوده اما برای برش مواد ضخیم بسیار از آنها استفاده خواهد شد.

 

 

تفاوت فرز آهنگری و سنگبری

 

مقایسه فرز سنگبری با فرز آهنگری

فرز سنگبری :

دستگاه فرز سنگبری دارای کاربرد های زیادی دارد. از جمله این کاربردها سنباده یا سایش تراش و برش قطعات فلزی یا مصالح ساختمانی با کمک این دستگاه صورت می گیرد.

فرزها بر حسب سایز صفحه استفاده شده و همچنین باید گفت با توجه به میزان چرخش آزاد به دو دسته فرز سنگبری و فرز آهنگری تقسیم‌بندی خواهند شد.

می دانیم که سایز صفحه فرز سنگ بزرگ تر است و برای ساختمان سازی و نما سازی استفاده می شود و بیشتر برای برش سنباده سنگ و گرانیت مورد استفاده واقع خواهد شد.

سایز صفحه برش این فرز ۲۳۰ میلی متر و سرعت آن به صورت معمول بین ۶۰۰۰ هزار تا ۶۵۰۰ دور در دقیقه خواهد بود.

آرمیچر فرز سنگبری بزرگتر است و سرعت چرخش آن هم از فرز آهنگری کمتر خواهد بود. برش و سایش سنگ با فرز سنگ به خاطر اینکه صفحه برش بزرگتر است با عمق و سرعت بیشتری صورت می گیرد. تا زمانی که از فرز آهنگری برای این کار استفاده شود. پس باید گفت از هر دو نوع فرز برای کارهای سبک می توان استفاده نمود.

اما اگر کار به صورت تخصصی و مدت آن طولانی است، باید حتماً به نوع فرز توجه شود تا به دستگاه صدمه نرسد و کاربر بتواند در زمانی که کار خود را انجام می دهد احساس خستگی نکند.

فرز آهنگری:

فرز آهنگری یکی از ابزار آلاتی است که برای سایش، سمباده یا برش قطعات فلزی مورد نیاز است.

این ابزار در شغل های مختلفی کاربرد دارد و در زمان فعالیت های مختلفی به کار گرفته می شود. این فرز از نظر شکل شبیه فرز سنگبری بوده

ولی تفاوتی که در این دو فرز مشاهده می شود در تعداد دور چرخش آزاد است که فرز آهنگری تعداد دور چرخش آزاد آن بیشتر بوده و صفحه مورد استفاده برای آن هم کوچکتر است.

سرعت چرخش این ابزار ۸۰۰۰ تا ۸۵۰۰ در دقیقه در حالت آزاد است و قطر صفحه آن هم ۱۸۰ میلی متر خواهد بود.

از فرز آهنگری در برش فلزات و آهن استفاده خواهد شد. چرا که نسبت به اره آهن دارای سرعت بالایی است و کاربر انرژی کمتری را مصرف میکند، و در زمان طولانی هم کمتر خسته خواهد شد.

سرعت چرخش فرز آهن به خاطر قطر صفحه کوچک در حدود ۲۰۰۰ دور بیشتر از فرز سنگ بوده اما باید گفت از هر نوع فرز با توجه به کاربرد آن باید در جایگاه خود به کار برده شود تا کمتر به دستگاه آسیب برسد.

قیمت فرز آهنگری و فرز سنگبری

به طور کلی باید گفت: برای تعیین قیمت فرز سنگبری و فرز آهنگری موارد مختلفی مثل: توان دستگاه، قابلیت کنترل سرعت، مجهز بودن به دریچه هوا و برند سازنده عواملی هستند که بر روی قیمت انواع فرز سنگبری و آهنگری تاثیر گذار خواهند بود.

در صورتی که اگر فرز سنگبری و فرز آهنگری دارای قابلیت‌های بیشتری باشند و همچنین کیفیت ساخت آن ها بهتر باشد سبب خواهد شد که قیمت دستگاه افزایش پیدا کند.

برندهای مختلفی مثل: متابو، بوش، رونیکس، هیوندا، اکتیو و غیره در حال تولید این دو نوع دستگاه خواهند بود که هر کدام با توجه به ارزش برند در بازار دارای قیمت های متفاوتی هستند.

فروشگاه ابزاربیات سعی دارد با ارائه اطلاعات مفید به شما موچب خریدی آسان و مطمئن و به صرفه برای خریداران گرامی شود .

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *